TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir önemli konulara açıklık getirdi

Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir, İBB meclis üyesi Taylan Yıldız’ın yayınına katıldı. Alper Afşin Özdemir’in önemli yorumlarını sizler için derledik.

Esporin ||  14 Mayıs 2021 Cuma

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir önemli konulara açıklık getirdi

ESPOR LİSANSI VE WOXIC OLAYI

Federasyon faaliyetlerine lisans olmadan katılamıyorsunuz. Ekim 2020 – Aralık 2020 arası 2. TESFED Türkiye Kupası’nı düzenledik. Türkiye genelinde yaklaşık 3.000 esporcu katıldı. Turnuva 700.000 tekil izleyiciye ulaştı. Lisans konusunda bazı şeyleri görmezden geldiğimiz oluyor. İstiyoruz ki espora aidiyet hisseden, özellikle pandemi döneminde insanlara ket vurmayalım, katılmak isteyen herkes katılsın, mücadele etsin. woxic olayı galiba ben seçildikten 1 veya 2 gün sonra oldu. Ukrayna’dan İsveç’e gitmesi gerekiyor. Ukrayna’daki İsveç elçiliğine gidiyor ve çözemiyor. Bize yazıyor. Normal şartlarda mevzuatı uygulasak woxic lisanslı oyuncumuz değil. Özgür bize başvuru yaparken lisanslı oyuncumuz olması gerekiyor. Biz işin bu tarafına bakmadan biz ne yapabiliriz diye bakıyoruz hızlıca. İlgili yetkililere ulaşıyoruz, istişareleri yapıyoruz ve sonuç alamıyoruz. Ukrayna’daki İsveç elçiliğine sözümüz geçmiyor doğal olarak. Türkiye’de olsa daha etkili olabilirdik.

2016 TÜRKİYE CS:GO ŞAMPİYONLUĞU

TESFED kurulmuş olsun veya olmasın. Turnuva 2016’da olsun veya bugün olsun. Oradaki şampiyonluk bizim için çok kıymetli ve gurur duyacağımız bir şey. Yani turnuvayı tanımıyoruz gibi bir düşünce asla olamaz. Şu ayrımı anlamamız lazım, resmi bir milli takım başarısı sayılabilmesi için o dönemde federasyonun açık olması ve faaliyet takviminde bu turnuvanın kayıtlı olması gerekiyor. Buradaki konu sadece mevzuata baktığınızda resmi bir başarı değil. Yoksa hepimizin göğsünü kabartan bir şampiyonluk. Yanlış anlaşılma olmasın.

 VALORANT FIRST STRIKE EU ŞAMPİYONU OLAN PAURA’YA VİZE VEYA BAŞKA BİR KONUDA YARDIMCI OLUNACAK MI?

Sadece pAura değil, lisanslı olsun veya olmasın lütfen bize yardımcı olabileceğimiz her konuda yazın. Tek ricam lisansınızı alın. Bu manada bizim de elimizi kolaylaştırın. Bu oyuncuların yurt dışına rahat gitmesi yurt dışında turnuvalara katılması bizi mutlu eder. Ağırlıklı olarak vize problemlerini CS:GO’da konuşuyoruz. Bu noktada birazcık yapımcı oyun firmalarına da değinmek gerekiyor. Riot Games örneğine baktığımızda Worlds olduğunda bu Çin’de bile olsa yapımcı oyun firması bu işi sağlam tuttuğunda vize tarafında çok ciddi sıkıntı yaşanmıyor.

PING VE YURT DIŞI BOYUTU

Esporda karışıklıkların başında bu yurt dışı yapılanma geliyor. Normal şartlarda bütün spor federasyonlarının bir uluslararası spor federasyonu olur, o federasyon yıllık müsabakaları ve etkinlikleri tanır. Esporda iki tane uluslararası federasyon var. Bir tanesinde 98, diğerinde 67 tane üye ülke var.  Biz her ikisinde de asil üyeyiz. Günün sonunda ya birisi öne çıkacak ya da birleşecekler.  Günün sonunda bizim spor branşı olarak değerlendirdiğimiz bütün oyunlar bambaşka ticari tüzel kişiliklerin bambaşka ticari ürünleri. Bir yandan da federasyonlaşmalar gerçekleşiyor.  Çerçevenin içerisinde branşın yapımcı oyun firması var. Bir şekilde masada oturmak zorunda. Bugün CS:GO ile ilgili problemleri konuşuyorsak ağırlıklı olarak Valve’in Türkiye’ye yeteri kadar önem vermemesinden dolayı konuşuyoruz.  Mesela VALORANT veya League of Legends konusunda ping’i bu kadar konuşmuyoruz. Çünkü Riot Games Türkiye’ye sunucularını taşıdı. Milyonlarca dolar yatırım yaptı. Bununla da yetinmeyip özel hatlar çekip Frankfurt’taki sunucularına bağlandı.

TESFED’İN VALVE’DAN SUNUCU TALEBİ OLDU MU?

TESFED’den ziyade bu ticari ürünün sahibiyle ilgili bir durum. Riot Games neden bu yatırımı yaptı? Türkiye’deki kitlesine kıymet verdiği için, değer verdiği için ve potansiyele inandığı için. Valve’in de bu önemi vermesi gerekiyor. Biz sunucu getirmek için zaten çalışmaları yapıyoruz. Global Espor Federasyonunda paydaşların çoğu yapımcı oyun firmaları. Avrupa Espor Federasyonunu kurduk. Türkiye olarak kurucu üye ülke olduk. Bu yapılan toplantılara yapımcı paydaşlar da geliyor. ESL olsun, StarLadder olsun, Valve olsun, Blizzard olsun bir şekilde temsilcilerini yolluyor. Biz bu sıkıntıları devamlı dile getiriyoruz. Günün sonunda bunlar stratejik ve ticari kararlar. Kafalarında bir strateji var, mesela diyor ki ben HUB olarak Frankfurt’u görüyorum. Belirli bir süre sonra Türkiye’yi görebilir. Biz bunun hızlanması için görüşmeleri yapıyoruz ama günün sonunda ticari bir karar olduğu için federasyon olarak “hadi” diyebilme lüksümüz yok.  Biz sadece mevcut durumu anlatıp bu konuda aksiyon alınmasını talep edebiliyoruz. Bir yandan da mecliste spor federasyonları ve spor kulüpleri yasası tartışılıyor konuşuluyor. Umuyoruz ki bu yasa en kısa vadede meclisten geçtiğinde biz TESFED olarak bağımsızlık statümüzü kazanıyoruz. Bizim için kıymetli tarafı bu. O zaman biz daha profesyonel ekiplerle, hem merkezimi İstanbul’a taşıyarak hem artık federasyona kaynak üretip daha fazla proje yapabileceğimiz dünyayı da oluşturmuş oluyoruz.

HİZMET PASAPORTU KONUSU

Bağlı federasyon olmanın getirdiği mevzuat gereği şuanda bir kulüp oyuncumuza veya uluslararası federasyon tarafından tanınan müsabakaya milli sporcumuzu göndereceğimiz zaman hizmet pasaportunu bakanlık onayına göndermek zorundayız. Bağımsız federasyon olduğunda federasyon başkanının imzasıyla çıkabiliyor.

DANIŞMA KURULUNDA KİMLER VAR?

Dinleme kurulu gibi bir yapılanma düşüncemiz var. Sektörün içinden gelen arkadaşlarımızın bize fikirlerini sunacağı bir entegrasyon planımız var. Danışma kurulunda GS Espor’un başındaki Dorukhan Acar var, Galakticos’tan Serdar Ekrem Şirin var, BAU İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel var. Yani iş adamı ve espora dokunan esporun içerisinde olan insanların içerisinden seçmeye çalıştık.

PROJELERİNİZ NELERDİR?

Kupa olarak başladık. Kupada da çok ciddi bir kitleye dokunduk. Bundan sonraki süreçte artık liglerimiz başlıyor. Liglerimiz futbol ve basketbol olarak başlıyor olacak. Sonrasında da kitlesi olan oyunları önceliklendirerek liglerimiz çıkıyor olacak. CSGO önceliklerimizden bir tanesi. Şu anda Türkiye’deki faaliyet alanımızı genişletiyoruz. Artık reklam veren tarafında da bir çok spor branşına göre daha rahat durumdayız.

YEŞİLAY’IN ATTIĞI TWEET

Yeşilay’dan randevu istedik ve bir araya geldik. Yeşilay gurur duyduğumuz bir STK.  Espor bağımlılığı tabirinin doğru olmadığıını düşünüyorum. Görüşlerimizi bildirdik.  1 saatlik toplantı yaptık. Farklı bir bakış açısı var saygı duyuyorum. Bizim bakış açımız farklı. Biz esporu, espor dünyasını ve bakış açımızı ifade ettik, düşüncelerimizi aktardık.

BLAST PRO KONUSU

BLAST Pro Türkiye’ye geldiğinde federasyonumuz yeni kurulmuştu ve bizim de ön ayak olduğumuz bir süreçti. O dönemde tarih sıkıntıları da olmuştu. BLAST Pro kıymetli bir markaydı. CSGO tarafında Türkiye’ye gelen en önemli etkinlikti. BLAST sponsor tarafında çok ciddi sıkıntı yaşadı. Özellikle silahlı oyun vs. bakış açısıyla reklam veren tarafında çok karşılık göremedi. Etkinlik tarihi netleştiğinde bilet satamadılar. Oradaki bilet politikası anladığım kadarıyla Türkiye standartlarının üzerindeydi. Biz TESFED olarak 3000 tane bilet aldık ve dağıttık. En azından böyle bir etkinlik geliyor tribünler boş kalmasın insanlar bu heyecanın parçası olsun amacıyla. İnternet bağlantısındaki sıkıntıları anlıyorum ama Riot Games aynı yerden League of Legends finali yaptığında böyle bir sıkıntı yaşanmıyor. Ya çevrimdışı sunucusunu kuruyor ya burada yaptığı yatırımlar vesilesiyle bu problemleri ortadan kaldırmış oluyor. BLAST Pro Series dediğimiz marka yine ticari bir marka. Dünyada BLAST Pro Series ve takımlarını taşıyor.  Burada BLAST Pro tarafında da çevrimdışı sunucuydu etkinlik özelinde yapacağı bir anlaşmayla bunu giderebilir miydi? Ben giderebilirdi diye düşünüyorum.

RIOT GAMES İLE YAKIN DURMA KONUSU

Riot Games Türkiye’de ofis kurmuş, espor tesisi yapmış, sunucularını Türkiye’ye taşımış, milyonlarca dolar yatırım yapmış,  burada istihdam sağlıyor, çok ciddi bir kitleye dokunuyor. Elbette biz Riot Games’e pozitif ayrımcılık yapacağız. Zaten bu pozitif ayrımcılıkları yapacağız ki Valve gelmek için bir sebep görsün. Zula, tabii ki esporcu sağlığını Zula ile yapacağız. Valve gelsin Valve ile yapalım. Biz Valve’a hayır mı diyoruz ama Türkiye’ye yatırım yapan yerli yabancı oyun firmalarını desteklemeliyiz ki diğer firmalar Türkiye’ye geldiklerinde koordineli çalışabileceğimizi görsünler.  Bu firmaların burada istihdam sağlaması, tesis açması, sunucularını taşıması, oyun çıkartması bunlar çok kıymetli şeyler.  Keşke Valve da bunları yapsa. Zaten bunu teşvik etmeye çalışıyoruz.

(Esporin)