Avrupa Kartal'ı!

Bu sezon Avrupa'da yüksekten uçan Kara Kartal EuroCup 8'li finallerde Novogrod'u Akatlar'da bozguna uğrattı.

MedyaSpor ||  05 Mart 2014 Çarşamba

Avrupa Kartal'ı!

Bu sezon Avrupa’da farklı bir Beşiktaş izleten erkek basketbol takımı, EuroCup 8’li finallerde Rus ekibi Novogrod’u Akatlar’da 88-71 ile mağlup edip, rövanş maçı öncesi büyük avantaj elde etti. Bu turnuvada lige oranla daha başarılı bir grafik çizen Beşiktaş, 1. Tur’da grubunda lider, 2. Tur’da ise ikinci olarak Son 16 takım arasına adını yazdırarak, dar bütçesiyle neler yapabileceğini göstermişti. Maça iki takım da savunma ağırlıklı bir anlayışla başladı, topu son saniyeye kadar potaya atmadı. Beşiktaş, bu savunma bloğunu Mehmet Yağmur ve Lofton’la geçerek periyodu 18-6’lık skorla önde kapattı. İkinci çeyrek ise ilk periyodun aksine zorlu geçti, pota altındaki üstünlüğü rakibine kaptıran Kara Kartal 29-16’lık seriye ‘dur’ diyemedi devreyi 35-34 mağlup kapattı.

Lofton’dan 28 sayı

İkinci yarı adeta salonda Beşiktaş rüzgarı esti. Kartal, üçüncü çeyrekte 23-17, son periyotta da 31-19’luk seri yakalayarak Novogrod’u 17 sayı farkla yenerek ikinci maç öncesi büyük avantaj elde etti. Bu arada 12 Mart’ta Novogrod’da oynanması gereken rövanş, bölgedeki karışıklık nedeniyle Moskova’ya alındı.

Salon: Beşiktaş İntegral Arena
Hakemler: Miguel Angel Perez Niz (İspanya), Roberto Chiari (İtalya), Carlos Cortes (İspanya)
Beşiktaş İntegral Forex: Perkins 12, Muratcan Güler 9, Lofton 28, Broekhoff 12, Iverson 5, Buckman 3, Mehmet Yağmur 12, Caner Topaloğlu 3, Ruzic 4
Nizhny: Khvostov 8, Baburin 9, Panin 7, Antonov 19, Brezec 6, Ivlev, Gubanov, Rochestie 22, Savelyev, Korobkov
1. Periyot: 18-6
Devre: 34-35
3. Periyot: 57-52
5 faulle çıkan: 37.52 Baburin (Nizhny)

Yönetim ve teknik ekip tam kadro

Basketbol takımının oynadığı zorlu maçı Başkan Fikret Orman ve yöneticiler de izledi. Taraftarlar, karşılaşma öncesi başkan Orman’a, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ses kayıtlarında iddia edilen konuşmalarından dolayı kongre üyesi Turgay Ciner’i ihraç etmesi yönünde tezahüratta bulundu. Slaven Bilic, Önder Özen ve futbolcular da salondaydı. Manuel Fernandes de tribündeydi fakat devre arasında salonu terk etti.