Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

Futbol Federasyonumuzun plansızlığı, programsızlığı yüzünden her sene değişen yabancı statüsü bu sezon başında yine değişiyor. Yeni sistem doğru okumak gerekirse 6+0+4 şeklinde söylenmeli.

Buradan hareketle yeni sistemi şu şekilde yorumlayabiliriz…

1- TFF size ‘Alacağınız yabancı oyuncuyu direk ilk 11’e alın, yedekte yabancı değil, yerli oyuncular bulunsun’ diyor. Öyleyse senelerdir söylenen “neden bizim kulüplerimiz Porto olamıyor, Lyon olamıyor” söylemi de böylece tarih olabilir. Genç ve gelecek vaat eden bir yabancı oyuncuyu transfer edip, ona zaman zaman süre verip, yedekten oyuna alıp futbolcuyu kazanma şansı bitti. Lucescu’nun Shakhtar Donetsk’te yaptığını bizim ülkelerimizin yapma şansı yok. Güney Amerika’dan, Afrika’dan genç potansiyelli oyuncuyu ucuza al, süre vere vere geliştir ve yıldız yap, para kazan şansı kalmadı gibi. Misal Gaziantepspor Dany Nounkeu’u yirmili yaşlarının başında 400 bin Euro’ya Toulouse’tan satın aldığında ilk aylarda sürekli yedekte bekletiyordu. Sonra Dany, Yalçın’ı kesti ve iki yıl iyi performans verip geldiği bonservisin 8 katına Galatasaray’a satıldı. O dönem yedek kulübesine yabancı oyuncu koymayı kısıtlayan bir sistem olsaydı. Dany’nin süre alması zorlaşacak belki geldiği gibi geri dönecekti.

2- Bu kural en çok Amrabat’ı, Dany’i, Riera’yı, Holmen’i, Webo’yu vs olumsuz etkileyecek. Özellikle Galatasaray ve Fenerbahçe’nin yedek oyuncu grubunu olumsuz etkileyecek. Oyuna maçın gidişatına göre değişikliklerle müdahale edebilme gücünü biraz düşürecek. Bu açıdan bakıldığında Galatasaray ve Fenerbahçe kadro kalitesi olarak son 2 sezonda arayı açıyorlardı. Bu değişiklikle suni ve küçük bir zayıflatma sağlanacak. Özellikle Galatasaray ve Fenerbahçe için zararlı olduğunu düşünüyorum bu değişikliğin. Yine de en çok zarar görecek takım kim derseniz kesinlikle Galatasaray diyebilirim.

3- Amrabat, Dany, Riera, Holmen, Webo yerine artık yedekte Emre Çolak, Yekta, Mehmet Topuz, Gökhan Zan gibi oyuncular bulunacak. Bununla yapılmak istenen Milli takım havuzunun genişletilmesi. Evet, bu Milli havuzu genişletmeye fayda sağlar. Takımında yeterli süre alamayan oyuncular Milli takıma (yedek olarak) seçilmeye başlamıştı. O oyuncuların sezon içinde daha fazla süre almasını sağlar bu sistem ve kısmen istenilen yapılmış olur. Gel gelelim Türk Milli takımının sorunu bu mudur? Hiç sanmıyorum!

4- En hafif tabirle, Milli takımın sorununun bu olduğunu sananlar, gerçekten büyük bir futbol cahilidirler. Emre Çolak’ın, Mehmet Topuz’un, Semih Şentürk’ün, Gökhan Zan’ın falan daha fazla süre almasını sağlayarak bu yedek oyuncuların formda tutulmasıyla Milli takımın gelişeceğini düşünenler zaten Milli takımın bu hale düşmesini sağlayan kafalar. Milli takımın gerçek sorunu Semih Şentürk’ün, Mehmet Topuz’un vs yabancı oyuncular yüzünden oynayamaması olabilir mi? Ne komik düşüncedir bu! Milli takımın kadrosuna bir bakın. Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Semih Kaya, Ömer Toprak, Mehmet Topal, Selçuk İnan, Hamit Altıntop, Alper Potuk, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Burak Yılmaz vs vs bu oyuncular zaten takımlarında sürekli ilk 11 oynayan oyunculardı. Siz bu oyuncuların üzerine bir sistem, bir takım oturtamadınız ki! Önce sürekli oynayan, en iyi oyuncularınızı kullanabildiğiniz bir takım yaratamadınız ki yedek oyuncu yetersizliğinden şikâyet edesiniz! Leverkusen’de sürekli 11 oynayan Ömer’i Milli takıma hala doğru dürüst monte edemediniz. Volkan Demirel, Gökhan Gönül ve Semih Kaya’dan kulüplerinde oynadığının yarısı kadar performansı Milli takımda almayı beceremediniz. Senelerdir Nuri Şahin gibi bir oyuncuyu kazanamadınız, Selçuk İnan gibi bir oyuncuyu kangren yaptınız Emre ile ikisinin üzerine kutuplaşmalar yarattınız. Siz önce Nuri’yi kazanın önce Selçuk’u, Arda’yı, Burak’ı doğru kullanabildiğiniz bir sistemi yaratın, önce Gökhan Gönül’ün, Volkan’ın, Semih’in kulüplerinde verdikleri performansa benzer bir performansı Milli takımda vermesini sağlayın… Siz bu temel konuları bile çözemeden bizim yedek eksiğimiz var Milli takım havuzumuz dar derseniz, bu millet artık size ağzıyla gülemez.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Sinan Yılmaz Köşe Yazıları