Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Yabancı sayısının sınırlı olduğu doksanlı yılların başında ‘Türk futbolu’ sadece kağıt üzerindeyken anlamlı bir tamlama oluşturabiliyordu. En büyük yeteneği arkadakinden alıp bir öndekine vermek olan bir futbolcunun bonservisine rekor harcamalar yapılıyor, yapılmak zorunda kalınıyordu.

Avrupa’da hiçbir varlık gösteremeyen ülkenin yakaladığı doğru teknik adam ve doğru nesil, yaşanacak başarıların ilk sinyalini 1992 Akdeniz Oyunları’nda vermişti. İleride büyük yanılgılara sebep olacak altyapı fetişizmine de bu ekibin 2000’deki UEFA kupası başarısı sebep olacaktı.

Tüm bunların üstüne gelen Barcelona ütopyası, kopyala/yapıştır yöneticiliğin dahi anlamsız bulması gereken bu fetişizmi meşru kıldı. İşin arka planını bilmeden araştırmadan: “Bakın Barcelona’ya, hepsi altyapı ! ” ezberleriyle ekranlar ve gazete köşeleri doluverdi.

Sayın Bakan Kılıç geçtiğimiz futbol sezonunu şu sözlerle değerlendirmiş: “Bunu ben bakan olduğum ilk günden bu yana ifade ediyorum. Yabancı sayısının azaltılması gerektiği ilk beyanatımdaki bir kaç cümleden bir tanesiydi. Nihayetinde TFF yabancı sayısını azaltma kararı aldı. Bu karardan vazgeçilmesi yönünde baskı kuranlar var ama yabancı sayısının kademe kademe azaltılması Türk futbolunun istenilen düzeye gelmesi için en önemli önceliktir. Takımların altyapılarına önem vermesi ikinci önceliktir. Zaten ikisi birbiriyle yakından alakalı''

Planlı bir çalışma yapmadan, yurtdışındaki örnekleri incelemeden, her jenerasyondan sadece bir-iki oyuncudan verim almanın dahi “çok iyi” olarak kabul edildiğini kavramadan sorunu çözmek zor.

Yılmaz Vural’ın dediğine göre altyapılarımızda çalışan bir tane bile pro-lisans sahibi altyapı antrenörü yok. Durum böyleyken bir anda yabancı kısıtlamasına gitmek Türkiye’yi çok kısa süre içinde doksanlı yıllardaki yapısına götürecektir. Şimdi bile altı yıl İngiltere Premier Lig’de oynamış Eboue’nin 3.5 Milyon Euro’ya alınabildiği Avrupa piyasasında, Hasan Ali Kaldırım’a 3.75 Milyon Euro verecek tek coğrafya bizken, kapılarımızı dünyaya kapattığımız zaman kimi, kaç paraya alacaklarını da henüz güçlü bir itiraz etmemiş kulüpler düşünsün.

Unutmadan: Diğer spor dallarında müthiş bir altyapısı olan Türkiye, 5 madalya ile kapattığı 2012 Londra Olimpiyatlarına 11 yabancı asıllı milli sporcumuzla gitmeyi uygun görmüştü.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları