Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Galatasaray’ın Sneijder’ın bonservisinde 15 Ocak tarihine kadar opsiyonu bulunuyor. Henüz gerçekleşmemiş imzanın, ortada olmayan maddi külfetleriyse haberleştirilmeye başlandı bile. Sayfa dolduran magazinci uyanıklığıyla eline hesap makinesi alan ya iktisadi açıdan donanımsız ya da art niyetli kişiler Zekeriyaköy’de havuzlu villa hesabına girişmiş bile.

Radikal gazetesi ekonomi sayfasında  “Sneijder’ın yılda ortalama 40 maç oynarsa 3.5 senelik maliyeti 55 milyon lira olacak” denmiş. Burası önemli . Bu tarz hesaplar yaparken muhakkak kuru Türk Lirası’na çevirmelisiniz ki rakam çok görünsün, göze batsın. “Bir asgari ücretli şu kadar paraya geçinemezken...” diye düşünülsün.

Misal siz bu paraya “509 adet BMW X5”,  İstanbul Zekeriyaköy’de havuzlu 122 adet villa, 12 adet Cessna Mustang Özel Jet, Ağaoglu Maslak 1453’te 137 adet 1+1 daire” alınabileceğini biliyor muydunuz ? Günlük hayat takasla yürümeyi bıraktı bırakalı para konusunda aklı karışan ben ve benim gibiler için oldukça faydalı bir rehber.

Mesele şu: Ülke veya işletmeler bazı durumlarda vermeyi planladığından daha fazla cari açık verebilir. Bu cari açığı hesaplarken dikkat edilmesi gereken husus o paranın ne amaçla harcandığıdır. Eğer bu yıl yapılan harcamalar önümüzdeki yılın karı için yapılan bir harcamaysa bu açık daha sonra büyük bir geri dönüşü olacağı için göz ardı edilebilir.

Sneijder’ın maliyeti (!) hesaplanırken olası ve ölçülemeyecek gelirlerin hesap dışı bırakılması; jet, fırkateyn ve zeplin hesabına girilmesi iktisadi açıdan anlamsızdır.

Bu oyuncunun iki yıl sonra satılması halinde de bu manasız maliyet hesabı yarıya düşeceği gibi olası satışından elde edilebilecek kar da ihtimal dahilindeyken böyle bir hesaplama mantığı kabul edilemez.

Ürün, kombine satışı,  ligde puan ve şampiyonlukların primleri, Şampiyonlar ligi katılım ve puan gelirleri, uluslararası bilinirlilik artışı sayesinde  yeni sponsorluk getirileri ve öngörülemeyecek bir çok gelir kalemindeki artış ancak ve ancak yıl sonu sabit rakamlar üzerinden yapılacak bir bilançoyla hesaplanabilir.

Unutmamak gerekir ki ‘bu rakamlar doğruysa’ Sneijder, İnter’den Amrabat bonservisiyle gelecek ve İnter’de aldığından daha düşük bir rakama imza atacak. Her ihtimalde de Türk futbolu için hayırlı olacaktır. Tabi düşündüğünüz Türk futboluysa.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları