Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Ünlü komedyen Eddie Izzard geçtiğimiz aylarda İstanbul’da sahne aldı. Metroda ojeli tırnaklarına şaşkın şaşkın bakan insanları anlattıktan hemen sonra konuyu olimpiyatlara getirdi.

2012 Londra oyunları yüksek maliyeti nedeniyle protesto edilmiş ve hükümete eleştiriler devam ediyormuş.

“Siz de adaysınız, sizde de oluyor mu ?” diye sordu, cevap veremedik çünkü olimpiyatları neden almamamız gerektiğini bilmiyoruz.

Televizyonda ağız birliğiyle olimpiyatları öven spor yazarları maalesef bilerek veya bilmeyerek insanları yanıltıyorlar. Gerçeklerse şöyle.

Yüksek Gelir:

Sanılanın aksine olimpiyat düzenlemek büyük bir gelir kapısı değildir.

Zaten bu yüzden, 1976 Montreal Olimpiyatları’ndaki yüksek maliyetler sonrası 1984 yılı için Los Angeles tek aday olarak yarışmaya girdi. Sonraki yıllarda da bilançolar iç açıcı değil ve ciddi protesto sebepleri oldular.

Kalkınma:

Londra’da olimpiyat alanını çevreleyen fakir mahallelerde yaşayanlar olimpiyat sonrası: “mahalleler hala çok fakir, ama dev bi avm'miz var” diyor.

İstanbul’a yeni bir AVM fikri çok orjinal (!) ve cazip gelse de bu durumun mahallelere yani yerli halka hiçbir etkisi olmaması kalıcı bir kalkınmanın söz konusu olmadığını gösterir.

Zaten spor turizmi dediğiniz şeyin yapısında süreklilik yoktur. Sürekliliği olmayan hiçbir iş ekonomide kalkınma sağlamaz.

Ülke İmajı:

Çin’de çok ciddi insan hakları ihlalleri olmasına ve şiddetli protestolara rağmen  2008 oyunlarının Pekin’e verildiğini düşünürsek: “Gezi olayları olimpiyat adaylığımızı kötü etkiledi” lafı doğru değil, ancak olası bir başarısızlıkta minarenin kılıfı olur.

Finansman:

“Olimpiyatları alsak da almasak da bu yatırımları yapacağız. Alamazsak 2024 yılında kullanırız” gibi bir yaklaşım plansızdır ve kabul edilemez.

2016 Rio için yapılan harcamalar (başka sebeplerle birlikte) Brezilya halkını şimdiden isyana sürüklemiş durumda. Üstelik yolsuzlukları önlemek amacıyla “Jogando Limpo” hareketi vardı. Olmadı.

Ayrıca, öngörülemeyen maliyetler sebebiyle bütçe hesaplamaları altüst olabilmektedir.

Örneğin: İngiltere’de £2.4 milyar olarak belirlenen 2012 Londra bütçesi de bu sebeple neredeyse 4’e katlanıp 2007’de £9.3 milyar olarak revize edilmek zorunda kalmıştı.

Bu şartlar altında Atatürk Olimpiyat Stadı’na yol yapılmadığını inşaat bittikten sonra fark eden plansız insanlar olan yetkililerin bütçe revizyonlarını siz hesap edin. ( Malum onlar hesap edemiyorlar)

Sonuç:.

Bireyleri spor yapmak yerine spor konuşan, şikeyi aklayan, dopingle yatıp kalkan, ırkçıları kollayan, gelişmiş değil gelişmekte olan bir ekonomiye sahip ülkemiz için Olimpiyatlar’ı kurtarıcı olarak görmek hayalciliktir.

Altına gireceğimiz plansız vergi yükünü de düşünürsek bu iş neden bu kadar istenir inanın bilmiyorum.

Bildiğim tek bir şey var.

Babam hep: “Zamanında inşaat işine girecektik ama kısmet olmadı“ der.

Olimpiyatları alırsak, bu kez affetmez.

YORUMLAR

hamide sarı 24 Kasım 2014 Pazartesi 23:01

çok güzelde değil

melek şeker 11 Şubat 2015 Çarşamba 22:06

hiç de istediğim gibi değil maalesef beğenmedim...

duygu can 9 Temmuz 2015 Perşembe 14:52

kesinlikle katiliyorum...milletce batacagiz..

eylül minaçelik 14 Şubat 2018 Çarşamba 14:37

tam açıklamamışsın ve güzel degil


Tümer Topal Köşe Yazıları