Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Ntvspor kanalında 6 Şubat 2013 tarihli Spor Servisi programında Mehmet Demirkol’un, Sararer yorumları üzerine aldığı olumlu tepkilerin de verdiği özgüvenle : “iki kelime de olsa Türkçe konuşsun basın toplantısında ben bundan bahsediyorum” temalı konuşmasını gururlu omuz silkmeleri eşliğinde yapmasıyla, ben de dünkü yazımın üzerine bir kaç ekleme yapma ihtiyacı hissettim.

Sercan, o çok istedikleri iki kelimeyi konuşsaydı bu kez: ‘ “Merhaba, nasılsın ?” dan başka bir şey bilmiyor’ olacaktı. Merak etmeyin. Bu konumuz dışı. Biz başka yoldan sağlama yapacağız.

Öncelikle dil konusuna özel merakı olan birisi olarak “iki kelime de olsa Türkçe konuşsun” gibi mantıksız bir argümanın neresine girişsem bilemiyorum.

İki kelime ile basın toplantısında konuşulmaz. Hagi dilimizi çok iyi bilmesine rağmen çok ender anlar haricinde basın toplantılarını tercümanıyla yapmıştır. Sebebi basit: “Yanlış anlaşılmamak.”

Zaten bu ‘yabancı’ların ‘yerliler’ ile arasında bir kimlik farkı var. Gelen haberlere göre nispeten kendi gruplarında takılıyorlar. Belki Sercan vereceği bir falso ile alay edilmesini istemiyor, belki kendini hazır hissetmiyor, belki de utanıyor. Bilemeyiz ve önemli de değil.

Sen bu adamı çağırırken, böyle olduğunun farkındaydın. Türkçe konuşamadığını da biliyordun, Messi olmadığını da.

‘Bilmiyordum, bilsem çağırmazdım.’ diyorsan, o zaman futbolcuları çağırırken onları Edirne girişinde bir Türkçe dil sınavına sokacaksın. Geçemeyene Münih biletini ücretsiz keseceksin. Mantıklı mı ?

Daha evvel yazı bütünlüğünün bozulmaması için feda ettiğim önemli bir mesele daha vardı:

“Sercan, Messi mi ki? Ne Türkçe konuşabiliyor, ne de iyi performans veriyor” mevzusu.

Madem Hıncal Uluç tarzı abartılı örnek verilmiş, ben de aynı tarzda bir soru soruyorum:

“Eğer Sercan, Messi kadar iyi bir futbolcu olsaydı, Türkçe konuşmamasını eleştirir miydiniz ?”

Milli Takım’da oynama kriterinizsde o kadar önemli yer tutuyorsa dil meselesi “Messi mi bu” demek nereden çıktı ? Sercan iyi bir performans gösterse onu eleştirmeyeceksiniz demektir bu ve tutarlı değildir.

Ben, ortak bir dil kullanılmasının faydalarını kabul etmekle beraber, bu ortak dil henüz oluşmamışsa ve ilgili birey bu konuda çaba gösteriyorsa biraz daha anlayışlı olmak gerektiğini düşünüyorum.

Bu  yanılgıya zaman zaman hepimiz düşüyoruz ama anımsatayım:

Çoğunlukta olmanız haklı olduğunuz anlamına gelmez.

Dünya tepsi gibi düz değil, haberiniz olsun...

Pardon, bu meselede çoğunluğa geçmiştik.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları