Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

Galatasaray’da ilk devrenin bitmesine 2 hafta kala oynanan Türkiye Kupası maçında Mancini’nin kafasında kadroyla ilgili ilk defa kesin kanaatler oluştuğunu gördük.

İtalyan teknik adam bu güne kadar hak etmese de birçok oyuncusuna şans verdi. Bunda da en çok yeteneği değil, karakteri baz aldı. Bu da Mancini’nin Galatasaray’ı uzun vadeli bir proje olarak gördüğünün kanıtlarından biri.

Gelir gelmez Ceyhun’a birçok maçta şans vermeye başladı ve kendisinden de “beni can kulağıyla dinliyor, söylediklerimi yapmaya çalışıyor, iyi bir çocuk vs.” diye bahsetti. Antremanlarda çok istekliydi veya çok yetenekliydi demedi. Yeteneğe göre şans vermiş olsa muhtemelen Engin’e şans verirdi ancak o uzun vadeli bir anlayış oturmak istediği için kendisiyle birlikte yol alabilecek, kendisini anlamaya çalışan kısmen genç oyuncuları tercih etti.

Zira Mancini gelmeden bir önce oynanan maçta Ümit Davala ve Hasan Şaş’ın yönettiği Çaykur Rizespor maçında sahanın en iyisi Engin Baytar’dı. Mancini, Engin’e de şans vermedi değil. En önemli maçta Fenerbahçe maçında da şans verdi hatta ancak Engin gitti ofsaytı bozdu, pas hataları yaptı, pozisyonunu kaybetti. Ne kadar yetenekli olursa olsun, kafasına göre oynayıp sistemi bozan oyunculara ihtiyacı yok Mancini’nin.

Galatasaray’daki ilk senesinde çok iyiydi, verimliydi. Şampiyonluğun önemli pay sahiplerindendi. Bir sonraki sene hakem Cüneyt Çakır’ın boğazına sarılmasıyla 11 maç ceza alması ve bir daha çalışıp formayı geri almak yerine sigara içerken görüntülenmesi onu zaten yeterince anlatıyor.

Bana kalırsa Galatasaray yedek takımının en yetenekli, en zeki ve tecrübeli oyuncusu. Gel gelelim Mancini’nin ilk onu gözden çıkarmasını da çok olumlu buluyorum. Zira 30’una gelmiş Engin profesyonellik dışı davranışlarıyla Bruma’nın gibi genç yedek takım oyuncularının zihniyetini zehirleyecekse, onların forma giyme aşkını kötü etkileyecekse yedek kulübesinde yetenek yerine istek barındırmak çok daha faydalı olur!

Ceyhun geldiğinden beri yedek ve Mancini ona zorla forma veriyor sürekli. Stoper, defansif ortasaha, Melo’nun önünde ortasahada Selçuk’un yanında bile şans veriyor. İlk verdiği şanslarda bu tercihi eleştirildi bile Galatasaray taraftarınca. Ceyhun henüz Mancini’nin 3. maçında Karabükspor’a karşı Melo’nun önünde sağ haf oynamıştı ve 67. dakikada oyundan çıkarken taraftarlar kendisini ıslıklamıştı. Galatasaray taraftarının Fatih Terim sonrası İtalyan teknik adama verdiği kredi zaten çok azdı. Daha üçüncü maçında tercihlerini ıslıklamaya başlamışlardı bile. Ceyhun o Karabükspor maçından bir önce Akhisar mağlubiyetinde de oynamış ve vasat bir oyun sergilemişti. Mancini onu buna rağmen sık sık oynattı ve dün Balıkesirspor maçında Galatasaray takımında en istekli en konsantre oyunculardan biriydi. İşte demek ki İtalyan’ın bizden iyi bildiği bir şeyler var.

Yekta da aynı süreci biraz gecikmeli izliyor. Onu da grup maçlarında Mancini’nin kazanacağını düşünüyorum ki kazanmalı. Yekta yetenekli düzgün karakterli bir adam… Gel gelelim çok isteksiz biri. Hâlbuki çok iyi bir Galatasaraylı Yekta, tribünden Galatasaray sevdalısı… Onun bu takıma kazandırılması çok önemliydi ama senelerdir başarılamadı. Bunda Terim’in hatasından çok Yekta’nın hatası vardı. Mancini de ona şans veriyor umarım artık değerlendirir Yekta. Devre arası transfer olacağıyla ilgili söylentiler de var ancak Engin’i gözden çıkarmış Galatasaray’ın o bölgede yedek olarak Yekta’dan başka yerli oyuncusu kalmıyor. Transferle de Yekta gibi yetenekli, yerli bir yedeği alma ihtimali gereksiz para kaybından öteye gidemeyecektir.

Engin’in Trabzonspor’a gideceğiyle ilgili duyumlar aldım. Galatasaray Olcan’ı almak istiyor ve para karşılığı takas olarak da Engin’i verebilir. Trabzonspor olmasa da Engin’in gideceğini düşünüyorum, bonservis bedeli de istemeyecektir zaten Galatasaray.

Türkiye Kupasında kaleyi 2 maçta Ufuk’un koruması ve yedeğin de Aykut olması Mancini’nin Eray’ı da kiralamayı ve sürekli forma giymesini sağlamak istediğini gösteriyor. Zira 4 kaleci gerçekten fazla ve Eray’ın da sürekli oynaması gelişimi için çok önemli. Gerekirse 3. Ligde hatta BAL liginde oynasın ama ilk 11’de oynayacağı bir takıma gitsin. Oynamadan kalecinin gelişmesi çok zor… Umarım ben daha 2 ay önce Bernabeu’daydım Real Madrid’e karşı oynadım 3. Ligde ne işim var demez.

Yedek kaleci için zaten senelerdir genç değil tecrübeli yedeğin daha iyi olacağını düşünüyorum. As kalecinin sakatlığında soğukkanlı ve konsantre kalabilecek bir tecrübe çok daha önemli. Geçen gün Zeki Ayvaz’ın konuşmalarını okudum. Onur Kıvrak, Wisla Krakow maçında sakatlanınca oyuna girmişti. Oyuna geç girmesinin çok iyi olduğunu, Onur’un geç sakatlanmış olmasının kendisi için şans olduğunu falan söylemiş. Düşünün nasıl bir baskı altında olduğunu. Tecrübeli kaleciler bunları hem yaşı hem de daha önce oynadıkları maçlar dolayısıyla böyle değerlendirmez.

Riera da maçta çok etkili oynadı sol bek olarak sol kanat gibi etkiliydi. Zaten bence iki senedir hakkı yenen bir oyuncu.

Mancini’nin çözmesi gereken sorunlardan biri de yerli oyuncuların adaletsiz ve gereksiz dayanışması. Bu işler kötü gittiğinde Osmanlı’daki Yeniçeri ayaklanmalarına da benzeyebiliyor. Daha önce Feldkamp’ı, Skibbe’yi nasıl gönderdikleri malum yerli oyuncuların. Dün maçta penaltı olduğunda Bruma kaptan Sabri’ye “penaltıyı ben atayım” dedi. Sabri penaltıyı Emre Çolak’a attırdı. Eğer penaltıcılar daha önceden Mancini tarafından belirlenmişse kaptan Sabri doğruyu yapmış yok Emre’ye attırmayı tercih ettiyse bunda o yıllardır süren Galatasaray kanserinin payı var.

Bruma 2. ve 4. golde yeteneğini sergilediyse de birçok pozisyon harcadı. Henüz o kadar ince işler yapacak zekâ ve tecrübeye sahip değil. Bitirici pasları, öldürücü driplingleri falan zorlaması manasız. 2. golde verkaçı yapınca çabukluğuyla o zor pozisyonu ne kadar kolay bir hale getirdiğini görmeli. Geniş alanda süratiyle çok etkili ama Gaziantep B. Belediyespor maçında da bu maçta da birçok kez denediği gibi kendisini rakip savunmanın, kalabalığın üzerine sokmaması gerekiyor. Ne kadar yetenekli olduğunu, fark yaratması, şov yapması gerektiğini biliyor o yüzden gereksiz zorluyor. Hâlbuki geniş alanda etkili olduğu kadar, dar alanda kalabalık arasında ayakta kalabilecek kadar yere sağlam basmıyor. Güçlenecek, denge kabiliyetini arttıracak, bunlara daha var. Bu güne kadar etkili oynadığı maçlara baksın. Hepsinde Sneijder’in onu paslarıyla nasıl doğru yönlendirdiğini görecektir.

Dün Amrabat dışında bekleneni veremeyen oyuncu yoktu aslında Amrabat da geldiğinden beri yaşadığı baskıyı daha da çok yaşıyor artık. Her zaman bonservisi yüzünden çok şey yapmaya çalıştı ve artık bu üzerinde bir paranoyaya döndü. Kalitesinin çok üzerinde paralara transfer olunca tabi ne kadar istese de maaşından bile ne kadar fedakârlık yapsa da olmadı. Oynamaya oynamaya gerilemiş de durumda. Eski hızında görünmüyor. Onun da talip bulunursa gönderileceğini düşünüyorum.

Mancini’nin son derslerinden biri de Yiğit Gökoğlan’aydı. Fatih Terim’in 2.5 milyon Euro’ya alıp. 2.5 maçta bile şans vermediği Yiğit onu o paraya alanların yaptığı komik hata kadar kendisinin de sorumsuzluğuyla A2 takıma düşmüştü. Orada oynadığı iyi maçlar sonrasında Mancini kendisini yaklaşık 1 ay önce A takıma geri almıştı. Fakat antremanlardaki isteğini halen yeterli görmüyor olacak ki maç 3-0 olmasına rağmen onu oyuna almadı. Kaleci Ufuk’u çıkarıp yerine Aykut’u soktu hatta Ceyhun sakatlanınca Melo’yu bile oyuna aldı ama Yiğit’i sanki inat yapar gibi oyuna sokmadı. Bu aslında formanın değerli olduğunu gösteriyor. Bazı karakterli oyunculara Ceyhun gibi Yekta gibi kötü de oynasa bu formayı verdi ve onlara bu formayı özendirdi, şimdi performans alıyor. Bazılarına ise Yiğit gibi yaklaşıyor. Yedek oyuncular Terim’in dar rotasyon anlayışında kendilerini 2 senedir dış kapının mandalı gibi hissediyorlardı. Şimdi Mancini çok daha sağlıklı bir yedek kulübesi oluşturmaya başladı.

Son olarak Ujfalusi'nin de 'Sportif Direktör' yerine 'Futbol İdari Koordinatörü' olarak Mancini'nin yardımcısı gibi 5 aylık göreve getirilmesi de çok daha sağlıklı bir karar oldu.

YORUMLAR

may 19 Aralık 2013 Perşembe 16:57

zaten avrupada bir çok takımda var tecrübeli yedek kaleci örneği.Chelsea-Schwarzer,Tottenham-Friedel,Juventus-Storari vs.


Sinan Yılmaz Köşe Yazıları