Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

Kasımpaşa-Trabzonspor maçı tam da beklediğim gibi gollü ve Kaısmpaşa’nın bir adım önde götürdüğü bir mücadele oldu. Zira “Eskişehirspor’un kadrosu Trabzonspor’dan iyi” dediğimde alınan Trabzonlu arkadaşlarım vardı, maalesef Kasımpaşa için de geçerli bu durum. Hiç kimse kusura bakmasın Kasımpaşa’nın kadrosu Trabzonspor’dan iyi.

Özellikle stoper ikilileri arasında nereden baksanız iki gömlek fark var. Giray Kaçar son iki yılını talihsiz kalp rahatsızlığı yüzünden tabi çok kötü geçirdi, Kasımpaşa’da Yalçın da aksine son iki sezonun en önemli çıkış yakalayan Türk stoperi Semih Kaya ile birlikte… Aslında Giray’la Yalçın benzer kumaşlar ama biri iki yıldır sürekli düşüşte, diğeri iki yıldır sürekli yükselişte olduğu için arada bir fark doğdu, yanlarında oynayan siyahi stoperlere gelirsek trajikomik farkı buradan görebileceğiz. Bir semt takımı olan Kasımpaşaspor stoperini Milyon Eurolar ödeyerek Club Brugge’dan alırken bu stoperin Brugge öncesi Alkmaar ve West Bromwich gibi tecrübeleri varken, Trabzonspor stoperi Bamba’yı 900 Bin Euro bonservis ödeyerek İngiltere alt liginden almak durumunda kalıyor. Bir yanda Trabzon, diğer yanda Kasımpaşa... Trabzonspor stoper için 900 bin Euro ayırabiliyorken, Kasımpaşa tahmini 3-4 Milyon Euro ayırabiliyor. Bir Semt takımının böyle büyük paralara stoper alabilmesi hiç şüphesiz siyasetle-sporun birbirine hiç karışmadığı ülkemizde olan bir tesadüf. Başbakanın semti olmasıyla bu paraların ödenebilmesinin uzaktan yakından ilgisi yoktur! Ha derseniz ki başbakanımızın semti böyle paralara kadro kuruyor hadi bu tesadüf, doğduğu şehir de büyük paralara kadro kuruyor, ona ne diyeceksin? Tabi ki ona da tesadüf diyeceğim… Sadri Şener aylar önce açıkladı, “başbakanımız bizden rica etti Sercan Kaya’yı Rizespor’a verdik” falan diyor ama bence bu da normal. Sonuçta Merkel de Bayern Münih’ten Müller’i doğduğu ilin takımı Hamburg’a isteyebilir. Ne var ki bunda? Açar bir telefon, “Beckenbauer’ciğim ne var ne yok? Sizde çok iyi futbolcular varmiş, hadi Robben, Ribery tamam da sen bize şuradan bir Müller’i ver bakalım” diyebilir.

Sonra Alman Futbol Federasyonu başkanını da pek ala Merkel kendisi atayabilir canım. Bizim Yıldırım Demirören’in Haluk Ulusoy kendisini ağır dille eleştirince şirazesi kaydı, akım diyeceğine canım deyiverdi… “Benim icazet alacağım yerler bellidir” dedi. Biz de anladık zaten kimden icazet aldığını. Tabi ki başbakanımızdan almıştır, Avrupa’da da bu işler böyle yürüyordur, Avrupa’da da başbakanlar Milli takımın başına sırf kendi memleketlisi diye teknik direktör atayabiliyordur yani. Sonra şikede de, dopingte de bizden aşağı kalacaklarını sanmıyorum ben, nihayetinde Olimpiyatı bize vermediler ama Avrupa’ya da vermediler. En son İngilizlere verdiler deme dur şimdi orasını karıştırma…

Geçelim… Futbol konuşalım doğu ülkelerinde olur böyle “her şeyin her şeye karıştığı” yönetim anlayışları diyelim ve canımızı sıkmayalım. Ha bizim işimiz doğuya benzemek mi yoksa Batıya benzemek mi olmalı derseniz onun için de Bilgin Gökberk’in ‘Domes’tik’ adlı yazısını öneririm. Geçelim futbola.

Mustafa Reşit Akçay geçtiğimiz aylarda Olcan’ı sol beke alıştırmıştı ben de yıllardır, Caner gibi Olcan gibi yaratıcılığı sınırlı, agresif, hırslı, mücadele gücü yüksek oyuncuların kanat yerine bekte oynatılması gerektiğini yazmışımdır. Zira bu adamlar top ayaklarındayken kafalarını kaldıramadıkları için, hücumda istikrarlı bir yaratıcılığa sahip olamadıkları için, bek oynamayı öğrendiklerinde fizikleri, topa iyi vurmaları sayesinde yapacakları ortalar ve uzaktan şutlarla kaleye uzak oynamaları daha iyi olacaktır diyordum. Olcan da çok iyi yoldaydı, sonra ne olduysa Aykut stoperden ters ayakla sola geçti ve sol savunmadan hücuma yardım kalktı. Olcan da onun önüne geçti, Olcan da hücumda yaratıcı değil dedik, bu sefer Trabzonspor’un hücum gücü zayıfladı özellikle sol kanat verimsizleşti. Bu arada Aykut'u transfer ediyorsanız otomatik olarak bu akşamki gibi göreceği kartları da transfer ediyorsunuz, daha 4 gün önce Wisla Krakow maçında attığı dirsek sonrası görmesi gerekiyordu o kırmızıyı ve ceza sahasında anlamsız bir riskle rakibin ayağına kayıp yaptığı penaltı da es geçilmişti. Aykut iyi bir atlet, iyi özellikleri olan bir oyuncu ama bu gereksiz sertlikleri, ona bu şuursuzlukları hep yaptırıyor. Bu açıdan Kasımpaşa solbeki Sancak'la birebir uyum içerisinde oldular.

Mustafa hoca Kasımpaşa’nın çok hızlı kontra atağa çıkan oyununu önemseyip, savunma hattını geride tutup rakibi önce durdurmayı ardından vurmayı düşünmüş… Gel gelelim bu en azından sol savunma için gereksiz bir önlemdi. Zira o bölgenin en tehlikeli oyuncusu Tabare Viduez sakattı Adem Büyük çok yeri olmamasına rağmen (Hüseyin Kala da geçtiğimiz hafta Kasımpaşa’dan kovuldu Suriyeli bir kadını evinde hapis tuttuğu iddiasıyla mahkemelik olunca Kasımpaşaspor kendisiyle olan sözleşmeyi fesih etmiş) sağ kanatta yeri olmamasına rağmen Adem oynadı ve Viduez gibi savunma arkası deparlarla Olcan’ın eksiklerinden yararlanamazdı. Hoş Mustafa hocanın Viduez’in sakatlığından haberi olup olmadığını da bilemeyiz, nihayetinde Avrupa Ligi ön elemeleri oynarken rakip takımın en önemli oyuncusuna önlem alacağız dedi fakat rakibin o oyuncuyu başka bir kulübe sattığından haberi yoktu…

Şimdi Trabzonspor savunma hattında Mustafa kendisini her geçen gün geliştiriyor fakat bana göre çok ağır bir kararla 3 maç ceza aldı ve onun yokluğunda Bamba ve Giray ikilisinden birinin panzehiri sadece Aykut olabilirdi. Giray- Bamba ikilisi çok ağır bir ikiliydi ve Malki’nin bu ikilinin arasında çabukluğuyla sürpriz işler yapmaması imkânsız gibiydi. Nitekim 3. golde de üçüncü golün hemen öncesinde kaçırdığı golde de yaptı bunları. Bu sol bek ve stoper ikilisi tercihi tam bir fiyaskoydu Mustafa hoca adına.

En başta yazdığım tezi doğrulamaya devam edeyim. Herkes Malouda’yı övüyor, tabii övülmeli 33 yaşında büyük bir yıldız aldı Trabzonspor ama Kasımpaşa’nın 26 yaşındayken aldığı Babel de görülmeli. Bir semt takımının ne kadar mükemmel yönetilip kar ettiğini düşünün ki iki senede Babel alsın! “İnsan gerçekten hayret ediyor” İkisinin de (Malouda ve Babel) kalitesi tartışılmaz ancak fiziksel devamlılıklarında bayağı problemler görünüyor.

Kaleci Onur ve İsaksson son dönemlerde kötü gidiyorlar. Onur o uzun süreli sakatlığının ardından aldığı kiloları 2 senedir veremiyor ve bu fazla kilolu hali ona yan toplarda ve uzaktan atılan şutlarda sorun çıkarıyor, köşelere uzanmakta ve zıplamakta bayağı sıkıntı yaşıyor. Bugün ‘karısını döven adam’ Kerem’den yediği gol de yeteri kadar çalışmadığı için bence. (Kerem’in karısını dövdüğünü ibret-i alem olsun diye her yazımda yazıyorum, yanlış anlaşılmasın Kerem’le kişisel hiç sorunum yok, hiç görüşmedim bile, sadece bu ülkede ‘kadına karşı şiddet’ sıradan bir olay, bir alışkanlık haline gelmeye başladı ve ben insanlara bunun utanılacak bir acizlik olduğunu hatırlamak istiyorum o yüzden bundan sonra da Kerem Şeras’ı andığım her yazımda sıfat olarak ‘karısını döven adam’ ibaresini kullanacağım) Türkiye’nin en iyi kalecileri Volkan ve Onur’un (çok yakın arkadaşlar bakmayın Kadıköy’de tartıştıklarına) kilolarına bakın bir de Muslera’nın kilosuna ve gelişimine bakın… Muslera aynı ligde sürekli kendisini geliştirirken Volkan ve Onur son dönemde gittikçe vasat performanslar sergiliyorlar.

Isaksson da yaşı itibariyle yavaşlamaya başladı, fazlasıyla çizgi kalecisi oluyor. Bugün tribünden penaltı gibi görünen pozisyonda (tekrarını izlemedim) Olcan’ın ayağına yatmak için, kale çizgisini zamanında terk etmek için çok geç kaldı.

Kasımpaşa’nın en verimsiz bölgeleri bekleri. Hücuma katkıları sıfır, “savunmada gelen topu uzaklaştırın başka bir şey istemiyorum” demiş sanki Şota. Trabzonspor burada Bosingwa ile önde, cesur davranıp Olcan’ı da sol bek oynatsa iki bekiyle çıkamayan bir Kasımpaşaspor’a karşı iki bekiyle çıkan bir Trabzonspor kanatlardan etkili olabilirdi. Nitekim Fenerbahçe Kasımpaşa’yı bu sahada 2-3 nasıl yendi daha geçen ay? Caner’in müthiş performansı ve iki bekinin sürekli kanat/forvetlere destek vermesiyle.

Kasımpaşa stadı bu sezon Fenerbahçe maçıyla birlikte en kalabalık maçını oynadı. Hem Kasımpaşa taraftarından hem de Trabzonspor taraftarından yoğun ilgi vardı. Gel gelelim Trabzonspor taraftarı 3. golü yedikten hemen sonra 61. dakikayı nasıl neşe içinde kutluyor, tam olarak amaç ne onu anlayamıyorum.

Soner Aydoğdu Trabzonspor ortasahasında yine hayal kırıklığıydı. Olcan attığı müthiş frikik golünden sonra Henrique’ye vermeyip kaçırdığı golle, sadece 5 dakikada bütün futbolculuğunun özetini oynadı. Daha geçen hafta aynı ikili yine kaleciyle karşı karşıya kalmışlardı. Bu sefer kalede Korcan vardı ve topu Olcan değil Henrique sürüyordu. Bu kez boş kaleye pas bekleyen Olcan’dı ve tıpkı bu gece Henrique’nin yaptığı gibi takım arkadaşına seslenmek ve ellerini kaldırıp beklemek yerine hınçla kale içine koşuyordu üstelik ofsayta da düşüyordu. Biraz akıllı bir insan o pozisyonda yavaşlar ki pas gelirse arkasında kalmasın, hepsinden öte toptan önde mi geride mi olduğuna bakar ki ofsayta düşmesin. Hınçla kale içine koşmaz! Gelgelelim geçen hafta da Henrique topu çok sürüp Korcan’ın açıyı kapatmasına neden olmuş ve şutu Korcan’ın üstüne vurmuştu. Ofsaytta pas bekleyen Olcan da Henrique’ye kızmıştı, bu hafta ise Olcan topu çok sürüp açıyı daraltan Isaksson’un yanından topu auta attı.

Scarione olsun, Castro olsun bugün oynamasa da Viduez olsun bunlar takım olmayı becerebilmiş kaliteli ama ismi ön plana çıkmayan takım oyuncuları ve Trabzonspor’da bunlardan yok. Varsa bile kötü durumda sakat, formsuz, ben oldum, yıldızım falan havalarında.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Sinan Yılmaz Köşe Yazıları