Büyük sürpriz! Almeida imzayı attı

Büyük sürpriz! Almeida imzayı attı

Portekiz 2. Lig ekibi Academica, Hugo Almeida'yı kadrosuna kattığını açıkladı.
Bolasie transferi bitti gibi

Bolasie transferi bitti gibi

İngiliz basını, Bolasie’nin Fenerbahçe ile anlaşmaya yakın olduğunu yazdı.
Menajerinden Cimbom'a yeşil ışık

Menajerinden Cimbom'a yeşil ışık

Cim-Bom’un gündeminde olan Anderlechtli stoperin menajeri Balkan, “Kara, Galatasaray ile Şampiyonlar Ligi’nde oynamak ister” dedi.
Serdar Gürler her an imzalayabilir

Serdar Gürler her an imzalayabilir

G.SARAY bir yerli yıldıza daha imza attırmak üzere.
Andre Ayew'de sona gelindi

Andre Ayew'de sona gelindi

İngilizler, Ganalı yıldızın Beşiktaş’a transfer olacağını yazdı. Kartal’ın, 29 yaşındaki kanat oyuncusunun kiralanması konusunda Swansea City ile büyük oranda anlaştığı vurgulandı.
4 futbolcu Cocu'yu büyüledi

4 futbolcu Cocu'yu büyüledi

İsviçre kampı öncesi İstanbul’da yapılan hazırlıklarda Hollandalı teknik adamın en fazla dikkatini çeken futbolcular Eljif Elmas, Mehmet Ekici, Giuliano ve Josef oldu.
İşte Güneş'in yeni 10 numarası

İşte Güneş'in yeni 10 numarası

Slovakya kampının en iyilerinden biri olarak ön plana çıkan Oğuzhan Özyakup, 10 numarayı kaptı. Başkan Orman’ın transferin gecikebileceği bilgisini vermesi üzerine Şenol Güneş kadro içi çözümler üretiyor.
Ozan bu kez Premier Lig'e gidiyor

Ozan bu kez Premier Lig'e gidiyor

Cocu’nun gelişiyle F.Bahçe’de kalma umudu artan Ozan Tufan’a Premier Lig'den talip çıktı. İspanyol ekip Girona'nın bonservis bedeli nedeniyle vazgeçtiği Ozan için Crystal Palace'ın kesenin ağzını açtığı belirtildi.

Galatasaray’ın sağ tarafı ölü durumda.

O bölgede,  futbolu bilmeyen Bruma ve yine kendini salan Sabri ikilisi uzun zamandır tehlike yaratamıyor.

Bunu bilen Avcı, soldaki Sneijder- Yasin uyumuyla tek kanatlı bir canavar olan Galatasaray’ı durdurmak için o bölgeyi kalabalıklaştırmayı seçti ve bu konuda da en azından ilk yarıda başarılı oldu.

Bu kanadın işleyişini durdurma görevi Fenerbahçe maçında bizzat Hamza Hoca’nındı. Yasin’in dinamizminden faydalanmayarak Sneijder’ı da etkisizleştirmiş, takımın da geriye yaslanmasına neden olmuştu.

Avcı’nın bu taktiği sayesinde Olcan’ın bindirmelerine rağmen o bölgede Yasin- Wesley- Olcan pas akışı sağlanamadı ve Galatasaray en önemli silahı uzun süre felç oldu.

Olcan’a 2-3 kişiyle yapılan baskılar işe yaradı. Birçok pozisyonda Sneijder'e pas veremedi ve geriye oynamak zorunda kaldı.

Fakat daha sonra zekâ devreye girdi. Sneijder'ın ve sanırım Hamit'in soldan sağa paralel pasları sağdaki boşluğu gördü birkaç kez üstüste. Bu sayede oyun açıldı ve takım biraz daha etkili olmaya başladı. (İşin ironik yanı Galatasaray ikinci golü böyle bir paralel pas sonrası yedi.)

Zaten Yasin'in de hareketli olmasıyla sol da canlanmaya başlamıştı ama yeterli değildi.

Galatasaray için kanattan kanada oynanan bir oyunda merkezi güçlendirmeyi istemek çok normal ama bunu yapmak için ağır aksak da olsa işleyen tek kanadın en dinamik elemanını hele ki o dakikada çıkarmak yerine Bruma çıkabilirdi. Oldu bir hata diyelim.

Fakat Yasin sonrası işlemeyen bir şeyler olduğu açıkken yine değişiklik yapılmadı. Top taşıması için sahada olan ama aslında olmayan Bruma yerine Telles de bu işi çok güzel yapabilirdi, düşünülmedi bile.

Hamza Hoca’nın aklının hala Akhisar hocası gibi çalıştığını düşünüyorum ve bu kaç maçtır Galatasaray’a zarar veriyor.

Benim aklımdaki teknik adamın üçüncü oyuncu değişikliği yapmamasının sebebi  “ya sakatlık olur da on kişi kalırsak” olmamalı mesela.

Galatasaray teknik direktörünün bakış açısı “10 kişi de kalsak kazanacağız” olmalı.

***

“Emre Çolak” yazımda belirttiğim bir korku vardı.

Türk oyuncusunun kendini salma, rahat hissetme durumları her zaman tehlikelidir.

Rölantiyi bilmeyiz. Oyunu rölantiye alabilmek için oyunu çok iyi bilmeniz gerek.

Mesela Mourinho’nun küçümsenen “otobüs çekme” işi göründüğü kadar kolay değildir.

Üst düzey oyun bilgisi ve taktik disiplin gerektirir.

***

Ya Ataman’ın ya da Mahmuti’nin bir sözü vardı: “Güçlü yanlarımızı daha da güçlendirip kullanmamız, zayıf yönlerimizi de saklamamız gerek”

Galatasaray bu tarz oyunu beceremiyor ama bir gol bulduktan sonra oyunu bırakmaktan da vazgeçmiyor.

Bu saatten sonra güçlü yönün hücumsa, hatta “kaos futbolu”ysa onu oynamak zorundasın. Şu an başka bir açılıma veya kontrol futboluna yer yok.

Örneğin takım, Bruma’nın yerine girecek Telles ile hücuma devam edip 3’ü kovalasa ve yine iki gol yiyip maçı berabere bitirse şu an şampiyonluğa inanmış milyonlar arkasında olurdu.

Çünkü böyle zamanlarda kaybetsen de kazanırsın.

İnsanlar on kişi kalma korkusuyla yaşayan değil, on kişi kalmayı göze alacak lideri takip eder.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları