Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Prandelli’nin geldiğinden beri röportajlarında değindiği bir mesele var:

“Yavaş oynuyoruz, daha hızlı oynamalıyız.”

Türkiye’de “en iyi altyapı” diye bilinen Galatasaray altyapısının bundan 20 küsür sene evvelki seçmelerini hatırlıyorum.

Saha dışında, bir sonraki seçme maçında oynamak için bekleyen çocukların ve ebeveynlerinin kuru gürültüsü vardı ve saha içinde ayrı bir kaos yaşanıyordu.

Sebebiyse seçme işinin 5-10 dakikalık müsabakalarla yapılmasıydı.

Maç başlamadan çocuklara oynadıkları pozisyonlar soruluyor ama düdük bir kez çaldı mı herkes topa hücum ettiğinden bu pozisyonların bir önemi kalmıyor, sahada oradan oraya göçmen kuşlar gibi ahenkle hareket eden bir çocuk sürüsü oluyordu.

Topun önüne düştüğü çocuklar da o kısıtlı sürede kendilerini gösterebilmek için atabildikleri kadar çalım atmaya çalışıyorlardı çünkü kendilerini göstermenin başka bir yolu yoktu.

Eğer top ayağınıza hiç değmeden maçı bitirirseniz, geçmiş olsun.

Giriş aşamasındaki kargaşanın ve plansızlığın, onun ardılı olan altyapı eğitimine sirayet etmemesi mümkün değil.

Hagi’nin kendine has Türkçe’siyle söylediği bir şey vardı: “Otomatiz her şey.

O, bir futbolcunun rakibinden bir salise erken düşünmesinin yaratacağı farkı bildiği için bazı hareketler "otomatiz" hale gelene kadar çalışılması gerektiğini söylüyordu.

Hagi saha içinde, daha önce defalarca düşünüp uyguladığını, bu kez düşünme ihtiyacı hissetmeden uyguluyor ve herkesten büyük oluyordu.

Altyapıda ne gerekli disiplini ne de eğitimi alan bizim çocuklarınsa otomatikleşmesi ancak 30’lara yaklaşırken oluyor. Son yıllarda Türkiye’nin çıkardığı en büyük yıldızlardan Selçuk ve Burak 25’lerinde, Olcan Adın ise 26 yaşında parlayabildi çünkü yerli futbolcular futbolu altyapıda değil, çok daha sonra oynaya oynaya öğreniyorlar.

Bu yüzden altyapıda yıllarca tek top oynayan eğitimli çocuklardan (yani yabancılardan) bu konuda öğrenecek çok şeyimiz var. Gurur yapmadan bunu kabullenmek gerek.

8 yaşından beri tek top oynayan Sneijder, Sivasspor maçında bunu yaptı. Bazı paslar adrese gitmese de ayağına gelen topu süratle ters kanada oynadı.

Böylece sürekli yavaşlıktan şikayet eden Prandelli’ye şunu söyletmeyi başardı:

"Sivasspor karşısında farklı bir sistemle oynadık. Wesley'nin kalitesi, karizması var, hızlı oynadı. Bu sistemi tekrarlamayı düşünüyoruz tabii ki, ilerleyen haftalarda da bunu göreceğiz."

Ben Prandelli’nin 3-5-2 dizilişini kalıcı değil ihtiyaç halinde kullanılacağını belirttiğini düşünüyorum. Kendisine diziliş sorulmuş olmasına rağmen sisteme vurgu yapması da bunun bir göstergesi.

Normal şartlarda Melo’yu Sneijder’ın bu maçta oynadığı yerde oynatıp Sneijder’ı ileri atabilirdi ama Melo’nun gücü şimdilik daha derinde Semih ve Chedjou’nun arasında iş görebilecek vaziyette. Selçuk da Sneijder’ın geride pozisyonlanmasıyla daha rahatladı ve fiziksel olarak diri kalıp rakip sahada en çok pas (40) yapan ve en çok isabetli pas yapan oyuncu haline gelmeyi başardı. (OPTA)

Bu maç için bu işe yaramış olabilir ama Galatasaray için optimum bir diziliş olduğunu düşünmüyor, fazla riskli buluyorum. Melo, Cemali, Sneijder kendi rollerini oynayabilecek fizik güce eriştiklerinde bu dizilişi yeniden konuşmak lazım.

Asıl önemli sorun 60. Dakikadan sonra oynanan kötü futboldu.

Bunun iki sebebi var.

1. Fizik olarak eksikler devam ediyor ve takım yavaş yavaş kendine gelecek ki normali de budur. Detaya girmeye gerek yok.

2. Takımın başarısızlık korkusu.

Golden sonra Galatasaray geri çekildi. Normal oyununu devam ettirmesi gerekirken oyuncuların ayakları gitmedi ve psikolojik olarak geriye çekildiler ve orta alan tamamen Sivasspor’a bırakıldı.

Bu dakikada Hamit hamlesi yerindeydi. Sakatlığı Altıntop’u çok ağırlaştırmış olsa da tecrübesiyle olumlu katkı yapabildi, tamamen orta saha ele geçirilemese de nispeten denge sağlandığını söyleyebiliriz. Maç sonundaki açıklamaları da kalite ve deneyimini yansıtıyordu. Baskı altında ezilmeyen Hamit, psikolojisi bıçak sırtında gezen takımlara büyük katkılar verir.

Saha içi ve saha dışında yaşanan problemleri düşündüğümüzde bu takımın biraz ürkek olması normal.

Bunun ilacı da yine Cuma gecesi tribünlerden gelen o destektir.

Daha önce de söyledim:

“Tribünde ıslık olur, faydası olmaz.“

Hata yapanları daha 3. Dakikadan yererseniz, o ruh hali sonraki haftalara da nüfuz eder ve böyle kriz anlarında takımı felç edersiniz.

Bu yüzden maçı yaşayan az ama öz taraftar grubu, Cuma gecesi önemli bir iş başardı.

Normalde maç yazısı yazmam çünkü bu fason ligde bunu yapmak beyhude.

Sonra bir baktım ki: Aynı hafta içinde İbrahim Akın bir Fenerbahçe maçında forma giymiş, Sivasspor Galatasaray’la oynayabilmiş.

3. geleneksel absürt tiyatro sezonuna bir katkı da ben vermek istedim.

Mazur görün.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları