Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

Galatasaray – Gaziantepspor maçının analizine öncelikle konuk ekipten başlayalım.

Savunma elemanları vasat kalitede, hücum elemanları ise etkili bir takım Gaziantepspor. Bu da Bülent Uygun sistemi için olumlu açıkçası.

Bülent Uygun'u biliyoruz; topu geride gevelemez, mümkün olduğu kadar direkt, hızlı ve uzun toplarla hücuma çıkar. Bunu Süper Ligdeki birçok takımın uyguladığını görüyoruz fakat Bülent Uygun bunu diğerlerine oranla biraz daha özel ve başarılı bir şekilde yapabiliyor.

Karcemarskas çok yetenekli bir kaleci, refleksleri mükemmel, tam bir çizgi kalecisi ama yan topları çok zayıf, cepheden ve uzaktan şutlarda da sorun yaşayabiliyor. Geçen sene ikinci devrede bazı konsantrasyon hataları yapmıştı; bu sene ona çok iş düşecek. Bu maçta da kilit isimlerden biri.

Gaziantepspor'in zayıf karnı savunma dörtlüsü.

Serdar yerine alınan sağbek Uğur Kavuk 33 yaşında, solbek Şenol Can da 30 yaşında stoper özellikleri olan bir bek ve hücum özelliği yok diyebiliriz. İki bekte de oynayabilen Ekrem Dağ da yine 32 yaşında. Ekrem, Şenol'a ve Uğur'a oranla daha meziyetli bir oyuncu diyebiliriz ama o da çok istikrarsız bir isim ve özellikle savunma konsantrasyonu çok düşük. Stoperde Kecojeviç geçen sezon başında transfer edilmişti ve oynadığı birçok maçta bireysel yetersizlikleri ortaya çıktı, öncelikle çok yavaş ve hamlesiz bir oyuncu. Yanında onun yavaşlığını gidermek açısından sıkça Binya oynuyordu, o da fazlasıyla hızlı, çabuk ama hava toplarında çok yetersiz zira boyu oldukça kısa. Ayrıca konsantrasyon sorunları yaşayabiliyor ve kötü pozisyon alıyor, dağınık bir görüntü sergiliyor. Ligin ikinci yarısında Bülent Uygun Kecojeviç yerine Kemal Tokak'a şans vermeye başlamıştı. Kemal daha özverili, hırslı, agresif, fiziksel olarak iyi bir oyuncu ama o da kötü pozisyon alıyor, o da Kecojeviç'e göre oldukça dağınık bir stoper.

Gaziantepspor genelde 4-2-4'e benzer bir hücum futbolu oynuyor. Topu mümkün olduğu kadar ilerde tutmaya çalışıp kanat oyuncularıyla da hücumda kalabalık olmaya çalışıyorlar.

Göbekte orta saha savunmasını mümkün olduğu kadar tek başına Bekir Ozan Has yapmaya çalışıyor. Bekir belli meziyetleri olan bir isim ama yumuşak ve yavaş kalabilen bir oyuncu. Tam bir orta saha sertliği bekleyemiyorsunuz. Özellikleri bir oyun kurucu olmaya daha yatkın. Bursaspor'a gönderilen Yasin Pehlivan sakatlık sorunları yaşamasa Gaziantepspor için en iyi ön libero olacaktı. Yasin fiziksel ve mental olarak çok daha iyi bir oyuncuydu, çok daha konsantre, yere sağlam basan, güçlü, uzun bir ön libero basit oynar ve görevini yapar... Gaziantepspor'da artık Yasin de yok. O minvalde belki Orhan'dan bahsedebiliriz ama Orhan çok istikrarsız, maç içinde motivasyonunu çok kolay kaybedebilen, konsantrasyon sorunları olan bir oyuncu. Genelde futbolu saman alevi gibi. Haris Medunjanin ise ligin en garip orta saha oyuncularından. Oyun kuruculuk meziyeti olarak ligin net en iyi oyun kurucusu diyebilirim gözüm kapalı. Ayak içi kusursuz, tekniği harika, oyunun her yerini görerek oynuyor, inanılmaz zeki, 30-40 metre arkadaşının ayağına pası da bırakabilir, hiç beklemediğiniz anda savunma arkasına derin top da atabilir, sol ayak içiyle uzaktan kavisli şutlar da çekebilir. Gel gelelim tabii ki bu kadar üstün meziyetlerin Gaziantepspor'da işi ne diyebilirsiniz. Bunun çok basit bir açıklaması var: Haris çok çok çok yavaş ve yumuşak bir oyuncu, mücadele gücü çok düşük, savunması oldukça yetersiz.

Görüldüğü üzere Gaziantepspor göbekte yavaş, teknik ve mücadele gücü düşük adamlar kullanıyor. Bunu da şöyle kapatmaya çalışıyorlar, başta dediğim gibi topu direkt olarak ileri göndererek, oyunu orta sahada oynamıyorlar çünkü orta sahayı kaybedeceklerini biliyorlar. Bol ve kısa paslı, temposu normal bir maç oynasalar orta sahayı hemen kaybedeceklerini ve saha içinde ezilmeye başlayacaklarını bildiklerinden mümkün olduğunca az ve uzun pasla topu ileriye şişirerek orada tutmaya çalışıyorlar ve bol tempoyla kaos futbolu oynuyorlar. Maçı tenis maçına döndürdüklerinde hücumdaki kaliteli isimlerle yediklerinden çok atmayı hedefliyorlar.

Tabii bunun için de anahtar isim Sernas. Sürekli ilerde, hareketli, çok güçlü bir fiziği var, sürekli hücum pres yapıyor ve rakip savunmayı rahatsız ediyor, ortalığı dağıtıyor. Cenk de uzun oyuncu; o da fiziksel olarak az değil ve iyi de ayak içi, bitiriciliği var. Bazen kanattan Serdar Özbayraktar'ı da bu şekilde kullanıyor Bülent Uygun ve Serdar'la, Sernas hücum presi durmadan yapıyorlar zaten. Savunulması çok sıkıntılı oyuncular bunlar. Durmadan rakip savunma üzerinde pres ile baskı kuruyorlar. Solda da Turgut Doğan Şahin yine driplinglerle top taşıyabilen sıfıra inebilen, çalım atabilen, hızlı bir oyuncu ve kontra ataklarda da başarılı olabilir. Fakat karşısında Eboue olacak ve şansı diğer maçlara oranla biraz daha az olur diye tahmin ediyorum.

Galatasaray'ın bu Gaziantepspor'a karşı galibiyette çok zorlanmayacağını düşünüyorum. Selçuk anahtar oyuncu olacak ve onun varlığı Galatasaray'ı 2-3 adım öne çıkaracaktır. Galatasaray, oyunu kendi istediği gibi top çevirerek oynayabilirse (bunun için ikinci bir pas istasyonu olabilen Riera'yı kullanırdım ben bu maç ama Hakan da formda, onun da oynaması iyi olabilir) kazanır ki bunu Fenerbahçe'ye karşı yapmakta zorlanmadılar. Amrabat için uygun bir maç olacağını düşünmüyorum yerine top tutabilen Kazım gibi bir oyuncu kullanılabilir belki. Bu maç için sol kanada Kazım'ı koymaktan çekinmezdim ben. Sneijder, Selçuk, Melo, Hamit mümkün olduğu kadar çok ve kısa pasla topun Galatasaray'da kalmasını sağlarsa (ki sağlayacak meziyetleri fazlasıyla var hem zihinsel hem de teknik olarak) zaten Gaziantepspor orta sahası buna direnemez. Bir de Drogba, Kemal ve Binya'yı hem havadan hem de kötü pozisyon aldıkları için yerden fazlasıyla zorlayıp arkadaşlarına da gol pozisyonu yaratabilir. Burak oynarsa bu boşlukları değerlendirebilir ve gollü bir başlangıç yapabilir.

Galatasaray'ın zorlanmayacağını ve gollü bir galibiyetle başlayacağını düşünüyorum.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Sinan Yılmaz Köşe Yazıları