Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

 

* Bence maçın her şeyini değiştirebilecek adam Alper. Onun oynayıp oynamayacağına göre tüm oyun düzeni değişebilir düşüncesindeyim.
* Hamza Hamzaoğlu geldiğinden beri her zaman 4-2-3-1 oynamaya çalışıyor ve takımın ağırlık merkezini öne çıkarıyor. Hatta çoğu maç savunma çizgisini de öne çıkarıyor ki, Galatasaray rakibini yarı alanına hapsetsin, üstünlüğünü göstersin. Prandelli ile Hamzaoğlu arasındaki en belirgin fark bu. Prandelli alanları kapatıp rakibi oynatmamaya çalışırken Hamza hoca savunmayı öne çıkarıp, derinde adam kullanmayıp rakibi yarı alanına hapsetmek istiyor. Bunu Sadece Beşiktaş maçında yapmadı! O maçta 4-3-3'e döndü. Sebebi Beşiktaş'ın önde pres yapıp kazandığı toplarla hemen sonuca gitmeye çalışan ve bunu iyi uygulayan bir takım olmasıydı. Sırf bu yüzden kendi 2. bölgesinde sayıca eksik kalmak istemediği için savunma ile ortasahası arasına Melo'yu da koyup 4-3-3'e döndü. Üstelik deplasmanda oynuyordu. Bence o maç 4-3-3 çıkmak çok doğru bir stratejiydi ve bu derbiye de ışık tutabilecek bir stratejiydi. Melo savunma ve ortasaha arasını kapattı, Galatasaray baskı yemeden istediği oyunu oynayabildi.
* Şimdi herkes biliyor ki, Fenerbahçe 4-3-3 oynayacak. Derinde Topal, önünde de Emre ve Meireles veya Alper olacak. Alper ve Meireles arasındaki tarz farkı o büyük ki, bu tüm oyunun şeklini değiştirebilir. Özellikle Melo yokken.
* Alper'in sürekli, çabuk ve dikine driplingleri Melo için bile zorken Hamit için de oldukça sıkıntı verici olacaktır. Hamit beli çabuk dönen bir oyuncu olmadığı için dikine driplingler karşısında muhakkak zorlanır ve Galatasaray stoperleri, karşılarında hızla dripling yapan Alper'i bulabilirler.
* Galatasaray 3'lü ortasaha göbeğini Hamit - Selçuk ve Sneijder ile yapacak ama Sneijder 10 numara pozisyonunda olduğu için -1 sayılır. Zira bu 4-2-3-1'in en bilinen handikaplarından biridir. Fenerbahçe Alper'i oynatamaz ve Meireles-Emre ile başlarsa o zaman Fenerbahçe orta üçlüsünü onlardan daha çok koşabilen Hamit ve Selçuk karşılayabilir. Meireles ve Emre'nin dikine top süremeyecek olması (Emre gençken sürebiliyordu ama artık yapamıyor), Hamit ve Selçuk'un kendi etrafında ağır olmalarını değerlendiremeyecekleri anlamına gelir.
* Hem Hamit, hem Selçuk kendi etrafında dönerken çok ağır olsa da fiziksel olarak da yere daha sağlam basan iki oyuncu olduğu için birebir mücadelelerde de Meireles-Emre'ye üstünlük sağlayacakları açık.
* Yani Topal Sneijder'i marke etmek zorunda kalacağından Hamit ve Selçuk da Emre - Meireles ikilisine fiziksel üstünlük kuracağından Galatasaray ortasahayı kaybetmez ve Fenerbahçe'den baskı yemez. Büyük ihtimalle de kendi oyununu kabul ettirir.
*Gel gelelim Fenerbahçe'nin bu ligde her takımdan iyi yaptığı şey sahayı genişleme harika parsellemesidir. Meireles, Emre ile oyunun yönünü çok çabuk değiştirebildikleri gibi iki bekle de sürekli hücuma katılabiliyorlar. Eğer Fenerbahçe maçı merkezden uzaklaştırabilir ve kenarlardan oynamaya başlayabilirse de o zaman Galatasaray'a karşı avantaj sağlayabilir.
*Yani Galatasaray merkezde, Fenerbahçe ise kenarlarda daha güçlü diyebiliriz.
*Bence "oynamayacak" denilmesine rağmen Alper oynayacak!. Daha doğrusu Fenerbahçe tarafından bakınca oynamak zorunda! İşte o zaman Hamzaoğlu'nun bir önlem alması gerekecek.
* Bu önlem bence Sneijder olabilir.
* Şöyle... Belli ki Alper'in oynayıp oynamayacağı son ana kadar sır gibi saklanacak. Bu mantıklı bir strateji. Alper'in oynayacağını bilse Hamza hoca 4-3-3 çıkmayı düşünebilir ve Dzemaili'yi de işin içine katabilir. Fakat Alper oynamazsa 4-2-3-1'den vazgeçmez. Fenerbahçe'nin de rakibine önceden hazırlık fırsatı vermemek için bu sakatlığın durumunu gizlemesi çok doğal.
*O halde Hamzaoğlu bu durumu takıma anlatıp, oyun içinde değişim yapabileceği bir düzen kurmalı. Alper yoksa 4-2-3-1, varsa 4-3-3 oynayabilecek bir düzen. Oyuncularına şunu söyleyebilir. "Eğer Alper oynarsa, biz de onlar gibi 4-3-3 oynayacağız. Hamit derine girecek ve Sneijder de Hollanda Milli takımında oynadığı yere sol hafa geçecek! Bu sayede ortasaha ile savunma arasına koyacağımız +1 kişi ile rakibe boş alan bırakmayacağız ve Alper dripling alanları bulamayacak. Ayrıca sağ ve sol önde bırakacağımız kanat oyuncuları da hem rakip beklerle bire bir kalıp onların çıkmasını önleyecek, hem de arkalarında Sneijder olacak ve ondan önlerine kontra toplar alabilecekler. Eğer Alper değil Meireles oynarsa da kendi oyunumuzu oynayacağız ve rakibe baskı kuracağız."
* Eğer Galatasaray kendi oyununu oynarsa, yani Fenerbahçe Alper'i yetiştiremezse bence Fenerbahçe'nin tek hücum silahı kontra ataklar olur. Zira 4-2-3-1 oynuyorsanız mutlaka stoperlerinizi orta ikiliye yaklaştırmak zorundasınız... Tabi beklerinizi de... Bu sayede rakibe baskı kurabilirsiniz, fakat stoperleriniz ve bekleriniz yeterince hızlı değilse, rakibin hızlı santrfor veya kanat oyuncuları savunma arkasına atılan toplara tehlikeli koşular yapabilir.
* Doğrusu Emenike de, Burak'la birlikte bu ligde bu konudaki en büyük tehdit. Ve fakat büyük baskı altında. Fenerbahçe camiası ona "Bu lendini kurtarma maçın" gibi bir yaklaşım sergiliyor ve fakat bence büyük hata ediyorlar. Emenike'nin karakteri Emre Belözoğlu'na, Sneijder'e, Hagi'ye, Nouma'ya falan benzemiyor! Emenike'nin bu saydığım isimler gibi baskıyı lehine çevirip daha etkili oynamayı bilecek bir karakteri yok ki! Emenike'nin karakteri daha çok baskı altında dağılan, sorumluluk almaya çekinen, tam tersine mutlu olduğunda coşan Güiza'ya, Hakan Şükür'e benziyor. Konyaspor maçında da görüldüğü üzere Emenike sırf gol kaçırmaktan korktuğu için ceza sahasına girmedi! Sürekli kanatlara açılıp içeri top kesti.
* Diyelim ki Emenike baskı altında olduğu için korkup ceza sahasına koşu yapmama durumunu yaşamadı ve kendisini iyi motive etti. O zaman Arena'da gördüğümüz sahneleri görebiliriz. Arena'da 2-1 biten maçta ne olmuştu? İlk devre Emenike kaleciyle karşı karşıya kalmış ama penaltı almaya çalışmıştı. Belki kırmızı+penaltı alabilir, belki gol de yapabilirdi, maçın tüm kaderini değiştirebilirdi. Eğer Galatasaray savunmayı öne çıkarma riski alırsa bunu yine yapabilir. Yani ortasaha elemanlarının Hamit ve Selçuk'un savunma arkasına uzun metrajlı pas attırmaması gerek! (Tıpkı Drenthe'ye attırdıkları gibi)
* Fenerbahçe'nin diğer etkili silahı Kuyt. Kuyt bugüne kadar bütün Galatasaray derbilerinde etkili oldu. Galatasaray Erciyesspor'dan yediği gole iyi bakmalı. Barış Memiş Olcan'ı içeri süreklediği için sol bek mevki açıldı ve oraya koşu yapan Vleminckx boş kaldı, golü attı. Kuyt da sağ taç çizgisini kullanmayacak ve içeri kat edip sol beki süreklemeye çalışacaktır.
* Kuyt hem çok tecrübeli, çok akıllı, hem de fizik gücü yüksek. Fakat yaşı itibariyle eksiği süratinin olmaması ve çizgiyi kullanamayacak olması. O halde onu en iyi marke edebilecek oyuncu yine onun gibi tecrübeli, onun gibi akıllı bir oyuncu olmalı. Bu oyuncu ağır bile olsa, stoperlere yanaşarak oynamayı bilmeli. Bu isim tabiki Olcan değil, Telles de değil... Hakan Balta.
* Hakan hem bu derbilerde çok motive ve konsnantre oynuyor, hem de Kuyt'ın karşısında oynamayı bilecek en iyi oyuncu. Kuyt fiziksel olarak da güçlü olduğu için karşısında yumuşak Telles olunca onu eziyor, Olcan'ın da sol bek tecrübesizliğini kullanacağını ön görüyorum.
* Bir 'hedef kanat oyuncusu' rolünde oynuyor Kuyt. Eğer Fenerbahçe kısa pasla çıkabilecek durumda değilse; stoperler de, bekler de, kaleci Volkan da topu ona uzun gönderiyor. Kuyt ligdeki birçok sol bekten hem daha uzun, hem de daha güçlü olduğu için bu uzun topları alıyor, indiriyor ve oyunu şekillendirebiliyor. İşte bunu yumuşak kalan Telles karşısında rahatlıkla yaptığını daha önceki maçlarda izledik. Hakan ise hem onun gibi uzun, hem de onun gibi yere sağlam basan bir bek.
* Hakan'ın da eksiği hücuma bindirmeleri aksadığında sol ön oyuncusu ile arasındaki mesafeyi açması ve bloklar arasında kopukluk yaratması. İşte bu alana driplingle top taşıyan misal Nakoulma, Bruma gibi adamlar koysanız bunu değerlendirirler ve top taşıyarak takımlarını hücuma çıkarırlar... Fakat Fenerbahçe'de öyle bir oyuncu yok, tabi Alper dışında yok. Alper oynarsa sağ haf oynayacak ve o bölgede Yasin - Hakan arasında boşluklar bulup takımı öne taşıyabilecektir!
* Yani Alper oynarsa o bölgenin kapatılması şart olur. Kuyt, Olcan'ı taşıyacağından Fenerbahçe oraya Alper ve Gökhan Gönül'le girer ve net üstünlük sağlar. O halde oraya Hollanda'da da o bölgede izlediğimiz Sneijder'in monte edilmesi çözüm sağlayabilir. Sneijder her ne kadar ligin en yumuşak oyuncusu da olsa pozisyon almayı aklıyla yapabilen ve alan kapatabilen bir oyuncu.
* Yasin - Sneijder - Hakan üçlüsü rakibin sağ tarafına bir önlem üretebilir. Ayrıca bence Hamza hoca Sivas'ta yaptığını bu maçta da yapmalı. Cicinho'nun karşısında 90 dakikada iki oyuncu kullandı Hamza hoca ve bu oyuncuların pillerini bitirmesini istedi. Cicinho yaşlı ve çıktığında çok etkili dönemeyen bir oyuncuydu. Yasin'in pili bitene kadar hem onun çıkışlarını takip etmesini istedi hem de onun geri dönüşlerini kullanmak istedi. Sonra da dinlenmiş durumda, taze olan Telles'i oyuna soktu ve Cicinho'nun dönemeyişinden yararlanan Telles 3. golü attı ve 4. golü de kaçırdı. Gökhan Gönül de kariyerinin şu safhasında Cicinho'ya benziyor. Hamza hoca onun bölgesini de Yasin-Telles ile, bu iki oyuncuyu çok koşturarak işlemeye çalışabilir.
*Sağ tarafa üretilecek önlem ise basit. Hamza hoca burada Beşiktaş'a yaptığının aynısını yapacaktır. Beşiktaş'ta takımın en çok topla buluşan oyuncusu Motta. Sebebi hem teknik, hem de çok çabuk olması. Biliç onun bu çabukluğunu kullanıp ortasahanın merkezinden değil beklerden oyun kurmaya çalışıyor. (Dikkat edin Beşiktaş'ta Melo, Selçuk, Hamit gibi ortasaha oyuncularının geri gelip stoperlerden top alıp oyun kurduğunu pek göremezsiniz, zira bunu yapabilecek teknik kapasiteleri yoktur) Merkezde Atiba ve Veli yerine Franco, Serdar ve Motta üçlüsü daha teknik oldukları için, bu işi daha iyi yapıyorlar. Franco tabiki çok daha iyi bir oyun görüşüne sahip ve oyun kurmak için çok daha iyi bir seçenek fakat Franco da Serdar da Motta'ya göre çok ağır oyuncular. Rakip kendi yarı alanında beklerse, yani Beşiktaş pres yemezse, savunmadan Franco'nun oyun kurması ile çıkıyorlar. Fakat rakip önde bastığında kullanılan bir numaralı isim Motta oluyor. Fenerbahçe de savunmadan topla çıkarken Topal ve stoper ikilisini kullanmıyor (zira teknik olarak yetersizler) En çok Caner'i kullanıyor. Emre ve Meireles'e topu ileten oyuncu genelde Caner oluyor. Caner'den sonra da Gökhan Gönül... Hamza hoca Motta'nın rahat oyun kurmasını, sürekli didinen ve ligin en inatçı futbolcusu olan Umut Bulut'la engellemişti. Şimdi Caner'e de Umut'u verip Fenerbahçe'nin kolay oyun kurmasını engelleyecektir.
* Benim bir önerim daha var. İlerde oynayan Burak ile Umut'un yer değiştirerek oynamasını sağlamak Galatasaray'a büyük avantaj sağlar. Caner karşısında bir Umut, bir Burak'ı görürse oldukça zorlanır. Burak'ın stoper ile Caner'in arasına atacağı koşular tehlike doğurabilir. Umut da zaman zaman en öne geçip stoperlerin çıkmasını engelleyebilir. (Mancini bunu Burak'a yaptırmaya çalışmış ama başarılı olamamıştı, tabi bu maç derbi olduğu için top çok daha fazla gidip geleceği için daha çok açık bulan Burak bu koşuları bu sefer yapabilir)
* Fenerbahçe'nin Emenike silahı Galatasaray'da da var, üstelik bu silahın patlama ihtimali daha yüksek. Zira Alves ve Egemen / Chedjou ile Semih/Koray ikilisine nazaran çok daha ağır. Bence Hamza hoca Burak'a "sürekli geri gel, top al ve dağıt" talimatını bu maç biraz esnetebilir. "Zaman zaman savunma arkasına koşular yap" diyebilir.
* Hele sol haf Sneijder, sağ haf Selçuk oynarsa uzun metrajlı, adrese teslim savunma arkası toplar alması ihtimali de artar. (Bir parantez açalım, kaleci Volkan bu savunma arkasına atılan toplarda oldukça konsantre ve genelde bu topları zamanında kalesini terk edip iyi topluyor)
Aklımdaki en iyi Galatasaray 11'i şu
------------------------Muslera----------------------
Sabri--------Chedjou-------------Semih------Hakan
-------------------------Hamit
--------------Selçuk-------------Sneijder
Umut-----------------------------------------Yasin
-------------------------Burak
En iyi Fenerbahçe 11'i ise...
-------------------------Volkan----------------------
Gökhan----------Alves---------Egemen-------Caner
-------------------------Topal
-----------------Alper----------Emre
Kuyt-------------------------------------------Emenike
--------------------------Sow
* Ben olsam bu maçta en uca Emenike değil Sow'u atardım. Ayrıca eğer Alper oynayamacak durumda ise Meireles'i kullanmaz yerine Selçuk Şahin'i kullanır ve çift ön libero ile derinde bekler onun önünde Emre'yi tek oyun kurucu yapar ve Sow-Emenike gibi oyuncularla kontra arardım. (Selçuk hep takımın boyunu uzatır, duran toplarda avantaj sağlar hem de Emre-Meireles ikilisiyle ortasahada ezilmeye engel olur)
* Tabi Fenerbahçe'nin kazanmak zorunda olması bu taktiği mantıksız gösteriyor ama kazanmak zorunda diye oyunculardan yapamayacakları şeyleri istemek, eldeki beraberliği de kaybetmeyi sağlayabilir. Eğer Galatasaray ilk yarıdan öne geçerse bu Fenerbahçe için çok sancılı bir maça dönebilir. Alper oynamayacaksa maçı 60-70 dakika 0-0 götürmek Fenerbahçe yararına olur. Alper'siz saldırmak maçı 0-1'e getirir ki sonradan baskı kurmak Fenerbahçe için çok daha zor görünüyor.

YORUMLAR

misafir 7 Mart 2015 Cumartesi 23:30

bazi seyler kolay kolay degismez, cok zor degisir. Yuzbin kere tecrube ettik bunu, feneri kadikoyde futbol oynayarak yenmemiz imkansiz. Tribun faktoru hakem faktoru ve fbli oyuncularin futbol disi baskisi vs banko fener galip gelir bence. Bir ihtimal de beraberlik. Aslinda evi arabayi satip basmak lazim

rifat genc 8 Mart 2015 Pazar 00:37

"We have to play for a result.We cannot lose the game.I am not putting pressure on you about 'we have to win',..but we cannot lose",Mourinho chelsea zamaninda demisti önemli bir sampiyonluk maci icin.Hamza hoca ayni seyi yapmasi gerekiyor. Hic kahraman olmaya kalkismasin, suan icin büyük kumar.GS Kadiköyde yenmesi imkansiz bir olay; hele suandaki futbola haydi haydi imkansiz.Takim yeter ki kadiköyde kaybetmesin,rasyonel hareket etsin,1 puanla floryaya geri dönsün,Samp. icin önemli bir adim olur.

Özgür S 8 Mart 2015 Pazar 10:33

En güçlü olduğunuz yer aynı zamanda en zayıf olduğunuz yerdir,bu hayatın her alanında geçerlidir bence bu düşünceden yola çıkılırsa kanatları iyi çalışan(ama sadece içeriye orta yapan yani snejder,Yasin ve olcan gibi pas trafiği yapamıyorlar)Fenerbahçe'nin kanatlarının karşısına olcan Yasin bruma ve Sabri dörtlüsü ile hızlı atakların sonuç vereceğini düşünüyorum,topu kazandığında ileri fırlayan bruma ve olcan,Caner ve Gökhan'ın bütün dengesini bozar,Hakan balta ok ama stoperde bence..

Özgür S 8 Mart 2015 Pazar 10:54

Rakibi bozalım derken en etkili olduğun sol kanadı işleyişini bozmak bence büyük hata olur,kazanmak için risk almak zorundasınız ve kazanmak için oynarsanız en kötü berabere kalırsınız..ya da yenilirsiniz ama ileriye hızlı çıkamazsanız zaten yenilirsiniz..Fener'in oyunu kurduğu yer merkez bölge,burada mutlaka oyunu kurmalarına engel olmak lazım ve Burak yerine Alves,egemen ve mehmet Topal'a baskı yapacak umut oynamalı,2.yarıda yorulan ve oyun disiplini bozulan rakibin, Burak fişini çekebilir..

Samet 9 Mart 2015 Pazartesi 02:27

mac tum bu goruslerin disinda oynandi. sanki iki teknik adam sizin tasvir ettiginiz gibi bekliyordu rakibini o yuzden bu dizilisleri gorduk. gs'nin in tempo artikca ezilecegi barizdi. van gaal sistemi ile dizilebilirlerdi. umut ve burak ayni anda beklere basabilir, fenerin oyun kuramayacak stoperleri bos birakilabilirdi. wesley, selcuk, dzemaili ve en derinde hamit ile baklava tarzi dizilip orta saha elde tutulabilirdi. orta saha kaybedildigi icin tempoya direnemedi gs. oyunu yavaslatamadilar


Sinan Yılmaz Köşe Yazıları