Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

Uzunca maçı değerlendirmek ve sonra da Galatasaray’ın yapması gereken değişimleri yazmak lazım…

Tam bir ortasaha maçıydı Galatasaray Terim sonrası 2.5 senenin ardından ilk defa derinde (Merkez ortasaha ile stoperler arasında)  futbolcu kullandı Mancini ile. İlk defa tam anlamıyla ön liberosu oldu Galatasaray’ın. Görünürde işe yaramadı değil.

İki takım da 4-3-3 dizilmişti ve skoru oyuncuların kalitesi belirleyecekti. Fenerbahçe beklerden ve kanatlardan daha çok verim aldı. Galatasaray bir ara Drogba ile etkili oldu ama bu sürekli hale getirilemedi. Bence maçın adamı Mehmet Topal oldu. Geçmişte Galatasaray formasıyla da birçok maçta Alex’i kilitleyip çok verimli derbiler çıkarmıştı. Mehmet hem Drogba’ya atılacak pasları yerden ve havadan engelledi hem de Selçuk’un öne çıkıp son pası atacak adam olma ihtimalini olabildiğince aza indirdi. Ceyhun ve Melo’nun defansif sorumlulukları üstlenmesiyle geçmiş maçlara nazaran daha özgür kalan Selçuk hücumda Mehmet sayesinde beklenenden az topla buluştu. Selçuk her ne kadar maçı Galatasaray takımında en çok isteyen oyuncuların başında gelse de sanki bu rolü oynamayı unutmuş gibiydi tam 5-6 son pası ya geç kaldığı için (beli geç döndüğü için) ya da kötü pas attığı için heba etti.

Fenerbahçe Mehmet’in önünde Emre ve Baroni ile oynadı ben olsam Baroni yerine Holmen’i tercih ederdim, Alper’in yokluğunda ortasahaya dinamizm getirebilecek tek oyuncu oydu. Ne Meireles, ne Baroni, ne Emre, ne Salih Alper ve Holmen’in getirdiği enerjiyi getiremezdi. Nitekim Emre-Baroni ikilisi de çok yoruldu ama son yarım saat-20 dakikaya 2 farklı üstünlükle girmek onların lehineydi. Eğer 60’a kadar gol yemeden maçı götürmeyi başarsaydı Galatasaray son yarım saat Emre’li, Baroni’li Fenerbahçe adına çok olumsuz geçebilirdi.

Ceyhun olabildiğince oynamaya çalıştı, Selçuk çok istekli ama kötü bir oyun sergiledi ve fakat Melo ise resmen oynamadı. Konyaspor-Kopenhag ve Fenerbahçe maçları Fatih Terim’in basın toplantısından sonra Melo’da bir etliye sütlüye bulaşmama durumu var. Konyaspor maçında Galatasaray topu savunmadan çıkarmaya çalışırken olsun, Kopenhag ve bu maçlarda hücumda olsun, top alıp kullanmaktan kaçtı Melo. Dediğim gibi Selçuk belki kötü oynadı ama Melo oynamadı bile. En son Ceyhun- Engin değişikliği de maçı tamamen Fenerbahçe’ye verdi Engin hem pas hataları yaptı, hem pozisyonunu kaybettiği için takımın savunmada dengesini bozdu hem de 2. golde ofsaytı bozarak mum dikti. Buna sonra tekrar değineceğim.

İlk başta dediğim gibi 4-3-3’te her iki takım da aynı düzende sahaya dizilmişti ve skoru oyuncu kaliteleri belirleyecekti. İki takım arasında en önemli kalite farkı ön liberolar arasındaydı. Ligimizde ön libero mevkiinin açık ara en iyi oyuncusu ve çok da karakterli, iş ahlakı yüksek bir oyuncu olan Mehmet Topal Galatasaray’dan çıkan bir oyuncu. Galatasaray kendisini 4.5 milyon Euro’ya Valencia’ya satarken bu günleri düşünememiş olacak. Zira bu transferden 3-4 sene sonra Yiğit Gökoğlan gibi oyunculara 2.5 milyon Euro, Amrabat’a 8.5 milyon Euro veren de bu Galatasaray.

Hatta daha açık söyleyelim 2.5 senedir Galatasaray yerli rotasyonu konusunda her geçen gün geriye gidiyor. İnadına Türkiye Futbol Federasyonu da her geçen gün yabancı sayısını düşürüyor. Rakipleri Oğuzhan’ları, Olcay’ları, Gökhan Töre’leri, Alper’leri getirirken Galatasaray hala Amrabat’lar peşinde koşuyordu. Bu yabancı kurallarının geleceği de belliydi. 3 senelik bir süreçti bu. Seneye 5+0 olacak. Buna rağmen berbat bir kadro planlaması sonucu bu günlere gelindi. Bunda 2.5 senedir yönetimin olduğu kadar en çok da Fatih Terim’in payı var. Türk liglerini, Avrupa’daki Türk pasaportlu oyuncuları daha iyi taratmalıydı. Dahası yedek kulübesindeki oyuncuların kişisel gelişimini sağlamalıydı. Terim 2.5 senedir iyi paraya alınmayan sadece 1 oyuncu çıkardı o da Semih. Yaklaşık 40 oyuncu kullandı verim aldıkları Semih hariç sadece iyi para verilen adamlar oldu. Yekta’lar, Ceyhun’lar gelişmedi. Olcay Beşiktaş transferinden önce 800 bin Euro’ya Galatasaray’a önerilmiş fakat Terim tarafından veto edilmişti. 5 ay sonra İstanbul’a transfer olunca barlardan çıkmayan Yiğit Gökoğlan’ı 2.5 milyona aldıran yine Terim oldu. Milli takıma gelince Olcay’ı Milli takıma alan da kendisi oldu.

Ben Olcay çok iyi oyuncu, bu yeteneği nasıl görmez demiyorum. Fakat Olcay en azından isteyen oyuncu. İş ahlakı olan oyuncu! Burasının altını çizmek lazım Olcay isteyen oyuncu! Yekta gibi yedek kalmayı içine sindiren twittera özlü sözler yazmayı, fotoğraflar paylaşmayı değil, futbol oynamayı kendisine iş edinmiş bir oyuncu. Ya da Engin, Aydın gibi bir hocanın prensi olmayı içine sindirmeyen bir oyuncu. Galatasaray yedek kulübesi kalitesizden ziyade isteksiz! Üstelik daha fenası Galatasaray sanki yabancı kuralını bilmiyormuş gibi yaptığı deli saçması kadro planlaması yüzünden bir de bu yedek kulübesine muhtaç!

Muhtaç olunan bu yedek kulübesini nasıl adamlar dolduruyor ben size anlatayım… Yeteneğine hayran olmamla beraber Trabzonspor’dan Şenol Güneş gibi bir adama alenen küfürler yağdırdığı için kovulmuş. Galatasaray’da ilk senesinde şampiyonluğa katkısı olmuş, adeta bu kulüp tarafından kendisine yeniden doğuş sağlanmış. 2. Sezonun başında hakemin yakasına yapışıp 11 maç ceza almış. Bu ceza sırasında çalışırken görüntüleneceğine, sigara içerken görüntülenmiş, üstüne 11 maç ceza boyunca kilo almış ve sezonu kapatmış. Hatta bu yüzden şampiyonluk kutlamalarına bile katılmamış. Gel gelelim sonra yaz döneminde kendisine kulüp bulamayınca Fatih Terim tarafından maaşı arttırılarak kendisiyle yeniden sözleşme imzalanmış. Benzer süreç Aydın için de geçerli. Bütün yaz kulüp arayıp bulamayınca Galatasaray’da bir önceki sene aldığından daha fazla ücret alarak, sanki ödül verilmiş gibi kadroya alındı. Terim’i bu yüzden eleştiriyorum ben. Florya’yı alt yapı hocasından, antrenörüne, muhabirinden, yedek kulübesine kadar müritleriyle dolduracağına gerçekten isteyen adamlarla doldurmalıydı!

Bakın dün Prosinecki istifa etti ve “Geçen sene her şey iyiydi bu sene neden bu kadar kötü” sorusuna ilk şu cevabı verdi. “Geçen sene kiraladığımız Ceyhun’un yerini dolduramadık.” Sonra sakatlıklar vs dedi. Gerçekten Ceyhun altı ayda defansif ortasaha olarak büyük bir performans ortaya koymuş ve Kayserispor’u adeta sırtlamıştı. Ben eminim Ceyhun geçmişinde Galatasaray ve Trabzonspor olan bir futbolcu olmasa direk Alman Bundesliga 2’den falan Kayserispor’a gelse bu yaz Süleyman Hurma onu üç büyüklere 5 milyon Euro civarı bir paraya satıyor olurdu.

Sözün özü Galatasaray yedek kulübesi kötü değil, ruhsuz! 2.5 senedir bunu sağlayan da kimse kusura bakmasın Terim. İlk sene Melo, Selçuk, Elmander ile ikinci sene Drogba, Burak, Sneijder ile şampiyonluk nasıl Terim’in payıysa bugün bu kadar rezil bir kadro planlaması, ruhsuz bir yedek kulübesi de Terim’in hatası.

Fatih Terim’in basın toplantısından sonra Selçuk’a, Melo’ya, Burak’a bir şeyler oldu. Hatta son haftalarda düşen formuyla buna Semih de eklenebilir. Milyon Eurolar alan oyuncuların bu gibi olaylardan etkilenmesini son derece amatörce buluyorum. Sözleşme imzalamaya, takım değiştirmeye gelince profesyonel olmayı bilenler, iş ahlakına gelince de profesyonel olmayı bilmek zorundalar. Selçuk bugün çok istekliydi ancak Konya ve Kopenhag maçlarında da çok kötü oynadı.

Bugün geçiremediği paslar olsun, geç kaldığı akınlar olsun, onun için en formda döneminde de yazmıştım. Şampiyonlar Ligi’nde rakipler çok çabuk pozisyon alıp, alan markajını çok iyi uyguladıkları için Selçuk topu alıp dönene kadar pas alanları kapatıyorlar ve Selçuk’un lige oranla şampiyonlar liginde yaptığı yan ve geri pas tercihi çok farklılık gösteriyor demiştim. Ligde dikine oynamaya çalışan Selçuk Şampiyonlar Ligi’nde kendi etrafında çabuk dönen bir oyuncu olmadığı için çok daha fazla yan ve geri pas yapmak zorunda kalıyordu. İşte bu maç da yine o maçlardan biri oldu. Sneijder bu konularda müthiş misal. Hemen dönüp, çok çabuk düşünüp, pası da milimetrik atan bir oyuncu. Bu maç oynasaydı farklı olabilirdi.

Mancini penaltıya kadar iyiydik sonra toparlanamadık demiş ki haklı… Penaltıdan sonra Drogba’nın iyi oyunu da son buldu.

Özellikle 2. yarı Eboue de çok düştü oyundan, defalarca Sow’u bomboş bıraktı ama yorgun düşen Emre ve Baroni kendisini topla buluşturamadı. Bir kere kaleciyle karşı karşıya bırakacak pası attılar ama hakem hatalı bir ofsayt bayrağı kaldırdı. Eboue çok istikrarsız ve 30 yaşında gereksiz yere 2 milyon Euro alan bir oyuncu. Ben olsam Ocak ayından Bruma gibi 20’lik bir oyuncu transfer ederim Eboue’nin yarısı kadar maaşa oynatırım. Zaman zaman yabancı kuralından dolayı yedek kalır zaman zaman oynar. Eboue’ye süre verseniz de vermeseniz de aynı laubalilikle oynuyor zaten.

Chedjou’nun hatasına söylenecek çok bir şey yok. Galatasaray’ın Ujfalusi’den sonra Ujfalusi gibi bir stopere ihtiyacı olduğunu çok yazmıştık ama Cris fiyaskosundan sonra Dany verimli oldu ve o minvalde bir transfer yapıldı. Chedjou kötü oyuncu değil ama kötü tercih. Semih’in yanına alınacak oyuncu Chedjou değil Ujfalusi. Ujfalusi’nin yanına alınacak oyuncu ise Chedjou. Yani Semih ile Chedjou benzer oyuncular. Tamamlayıcı olmalılar fakat değiller.

Webo akıllı bir oyuncu ve maçı bitiren golü de onun aklı, Engin’in de laubaliliği getirdi. Hem ofsaytı bozup hem hakeme itiraz eden de yine aynı Engin oldu. Ceyhun-Engin değişikliği Galatasaray adına zararlı oldu. Engin hem alanını kaybetti hem hücumda da pas hataları yaptı. Zaten sahadaki görüntüsü, göbeği futbolcudan çok stat önlerindeki köftecilere benziyordu. Bu kadarı da ayıp!

Hatırlarsanız daha 1 ay önce Fatih Terim’in gönderilmesinden evvel takımın en formda oyuncularından biri Engin’di hatta Çaykur Rizespor’a golü de o atmıştı. Tam fazla kilolarını verecekti ki takımın başına Mancini geldi ve forma bulamadı. Şimdi gördük ki bu süreçte bile 1 aylık süreçte bile yine kilo almış. Zayıflayacağına kilo almış! Yahu hoca değişikliğinden sana ne? Sen tam tekrar oynamaya başladın, kendini gösteriyorsun, hoca değişiyor ve sen tekrar kilo alıyorsun. Kusura bakma da burası Dingo’nun ahırı değil!

RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER ŞART

Mancini’nin yerinde olsam bu gece itibariyle Engin Baytar’ı süresiz kadro dışı bırakırım ve Ocak’ta gönderilmesini isterim. İkinci olarak hiç yok yere yedek kulübesindeyken sarı kart gören Sabri’nin şovlarından illallah geldi ve kendisine para cezası verilmeli. Ben olsam kaptanlığı da kendisinden alırım. Takımın her halükarda birinci kaptanını Sabri, Hakan Balta vs oynayınca değişecek şekilde değil. Her halükarda önce Selçuk yaparım, ikinci kaptanı da Drogba olarak belirlerim.3. kaptanı da Muslera yaparım. Bundan sonra kaptan olacaklar bir zahmet o pazubandı sahada da haketsinler. Sadece altyapıdan çıkıp 10 sene bir arpa boyu yol gidemeyerek değil! Veyahut her derbi maçta şov olsun diye kartlar görerek değil!

Bugün tamamı yerli basınımızdan, 7’den 77’e kalitelisinden, kalitesizine Meleke’sinden Demirkol’una her kaleminden Sneijder eleştirileri okumuşuzdur. Gel gelelim yarın bu kalemlerin kaçından Engin’in karakteriyle ilgili tek bir cümle okuyacağız? Kim Engin’in iş ahlakını eleştirecek? Kim Terim’i Florya’yı bu gibi müritleriyle doldurdu diye eleştirecek?

Galatasaray adına bahsettiğim rotasyon sirkülasyonu sağlanmalı. Daha kaliteli değil belki ama daha isteyen, Galatasaray’ı babasının malı gibi görmeyen yerli oyuncular alınmalı. Zira dokuz puanlık farkı kaliteliden önce isteyen bir kadro kapatabilir

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Sinan Yılmaz Köşe Yazıları