Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Kara film (film-noir) türüne ayrı önem veririm. Bu filmler genelde bireyde ve toplumda görülen çürümüşlük, ihanet, yozlaşmışlık, suç gibi unsurları ele alarak gelecek adına umutsuz portreler çizerler.

Bugün kara film öğelerinin Türk futbolunu tanımlıyor olması da tesadüf değil:

Paranın olduğu yerde suç vardır.

Çarpık bir sistemde yaptığınız suçun cezası ya kim olduğunuza göre belirlenir ya da görmezden gelinir.

Nasıl ki baklava çalan çocuk her zaman hapse girerse Çimenspor’un şike yaptığına dair deliller ortaya çıkarsa hemen düşürülür ve cezası kesilir.

Aslında  “yeter” demenin bir anlamı yok. Seçilmişken kulüp tahtından inmemiş biri, “atanmış”ken sezerciğin baş düşmanı gibi Türk futbolu eşeğinin üstüne binip kırbaç vurmaktan daha çok zevk alır.

Melo ve Meireles meselesinde konu: “kim ne tükürdü, ne kadar tükürdü” değilken oymuş gibi yapılır. Anlamadığını sanmıyorum ama anlamazdan geldiğini kısaca vurgulamak lazım:

Görüntülere bakılıp karar veriliyorsa, görüntülere bakılıp karar verilir. Hakem raporuna bakılarak karar veriliyorsa hakem raporuna bakılarak karar verilir. Aristo mantığı.

Suçlunun kimliğine veya vasfına göre suçu değerlendirme alışkanlığı aynı şekilde devam ettikçe insanların  ‘yeter’ isyanı da devam edecektir çünkü kimse adaletin sağlandığını düşünmüyor.

Bu, yalnızca Türk futbolunun sorunu değil. Ulusal mahkemelerde temyiz dahil tüm çareler tükendiğinde eğer ki birey adaletin sağlanmadığını hissediyorsa son çare olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gider.

Türkiye, 2010'dan sonra 2011 yılında da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) en fazla mahkum edilen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Yani adalete güveniniz yoksa, yalnız değilsiniz.

En azından: “Avrupa’da bizden beteri de varmış” diyebileceğimiz bir yarına uyanmak hepimizin düşü olmalı.

YORUMLAR

dnkşt. 18 Şubat 2013 Pazartesi 22:31

daha açık anlatımlara yer olmadığı yazıya sinmiş.. ne diyelim buna da şükür.. teşekkürler..


Tümer Topal Köşe Yazıları