Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Demirören’in tutarsız açıklamalarının sadece bir kısmını yazdığım “Bir başkan iki Demirören” yazımı henüz servis etmişken kendisinden futbolumuzun geleceğiyle ilgili bir inci daha geldi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, 7 Ocak 2011 tarihinde:

“Yabancı sınırlaması kalksın” başlıklı bir röportaj vermişti.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ise yabancı sayısı ile ilgili 24 Mart 2013’te:

“Türkiye’de yurt dışından gelenlerin çokluğu yerli oyuncunun önünü kapatıyor. Bundan sonra yabancı sayısında artış olmayacak. İlk 11’de 5’i oynayacak, diğer 3’ü kenarda kalacak”  beyanında bulundu.

Bence çok geç olmadan birisi Demirören’e, bunun için önce önü kapanacak yerli oyuncu yetiştirmemiz gerektiğini söylesin.

Yabancı sayısının sınırlı olduğu doksanlı yıllarda önündekine pas atabildiği için baştacı edilen yerli futbolculara ödenen astronomik rakamlar hafızalardan çıkmadı.

Bugün 8 yabancılı sistemde bile ayağı düzgün bir stoper bonservisine 5 milyon euro’dan kapı açılıyor.

Peki ne oldu da hiçbir somut araştırma yapılmadan, fikir alışverişinde bulunulmadan ve futbol adamları arasında mutabakat sağlanmadan “ben yaptım oldu” sistemine geçtik ?

Sayın Bakan Kılıç geçtiğimiz futbol sezonunu şu sözlerle değerlendirmişti: “Bunu ben bakan olduğum ilk günden bu yana ifade ediyorum. Yabancı sayısının azaltılması gerektiği ilk beyanatımdaki bir kaç cümleden bir tanesiydi. Nihayetinde TFF yabancı sayısını azaltma kararı aldı. Bu karardan vazgeçilmesi yönünde baskı kuranlar var ama yabancı sayısının kademe kademe azaltılması Türk futbolunun istenilen düzeye gelmesi için en önemli önceliktir. Takımların altyapılarına önem vermesi ikinci önceliktir. Zaten ikisi birbiriyle yakından alakalı''

Sayın Spor Bakanımız sanırım atanacağını aylar evvelden bildiği için söz konusu araştırmaları çoktan yapmış, kulüplerimizin altyapıları hakkında gerekli raporları uzun uzun incelemiş, yurt dışındaki uzmanlara danışmış ve hazırlıklı gelmiş olacak  ki ilk günden böyle bir tespitte bulunmuş. Yoksa bir Spor Bakanı asla aklına ilk geleni söylemez. Vereceği kararların hatta söyleyeceği sözlerin bir ülkenin yıllarına mal olacağını bilir.

Yılmaz Vural’ın dediğine göre altyapılarımızda çalışan bir tane bile pro-lisans sahibi altyapı antrenörü yok ama endişeye mahal yok.

Sayın Bakanımızın yaptırdığı derin analizler sayesinde bu durumun da ikincil öncelik olduğunu öğreniyoruz. Yani altyapıdan oyuncu yetiştirmeden yabancı kısıtlamasına gidilmeli.

Ben yaptım oldu, ben yaptım öldü.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları