Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.
Muğdat Çelik'e talip var

Muğdat Çelik'e talip var

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısını 17 puanla 15'inci sırada tamamlayan Akhisarspor'da transfer çalışmaları hız kazandı.
İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

İşte Atatürk'ün tuttuğu takım

Ankaralı ünlü koleksiyoner Muhammet Yüksel, Mutafa Kemal Atatürk'ün tuttuğu takımı gösteren o belgeyi ortaya çıkardı...
Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi!

Instagram'ın yeni gözdesi Olya Abramovich seksi pozlarıyla yürek hoplatıyor.
Barmenlikten modelliğe

Barmenlikten modelliğe

27 yaşındaki Kanadalı Misa Campo, California'da barmenlik yaptığı sırada bir fotoğrafçı tarafından keşfedilerek modelliğe adım attığını açıkladı.

Türk Telekom Arena’daki Cluj maçı sonrası zemin ile ilgili bir önceki yazımda kulüp profesyonellerin işlerini iyi yapmadıklarını, stadyumun farklı organizasyonlara kiralanmasının yarattığı sakıncaların da altını çizerek belirttim.

Galatasaray yöneticisi Sayın Ebru Köksal bana yanıldığımı, organizasyonlar sırasında çimlerin üstünü özel bir bezle kapattıklarını ve raporu okumam gerektiğini söyledi.

Halbuki raporu okumuş ve yazımda zemine basılma meselesini kötü idarenin bir metaforu olarak kullanmıştım.

Zaten raporu okuduğunuzda problemin bir organizasyon sorunundan çok, bir uygulama sorunu olduğu açıkça belli oluyordu. Örneğin: henüz çim serim işlemi yapılırken kullanılan kum yeteri kadar sık kullanılmamıştı.

Sonuç olarak , söz konusu organizasyonlara onay verenlerin ve yapım sırasında bu ihmale imza atanların ortak çabaları sonucunda Cluj maçı “Cemal Kamacı Kapalı Yüzme Havuzu”nda oynanmıştı.

Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için ilk perdeyi kapatıp ikinci perdeye odaklanalım.

Saha zeminini değiştirme kararı alındığında drenaj dışında ciddi bir problem yoktu.  Yoğun yağış olmadığı zamanlarda sorunsuz kullanılabilirdi.

Zeminin değişmesi ve uzun süren oturma sürecinin hesaplanamaması sonucunda bugün Galatasaray’ın puan kayıplarını ve sinir hastası olan futbolcuları izliyoruz. 4 mevsim yaşanan ülkemizde durum böyleyken “Güneşli” İngiltere’deyse bu işi profesyonelce yapıyorlar.

Wembley stadının zemin görevlisi Tony Stones’un yaptığı hazırlıklardan bazıları şunlar:

• Özel ısıtıcılarla bir kutu içinde yetiştirilen tohumlar eksik yerlere yama yapılıyor.

• Verti-drain adlı makineyle 5 inçlik demir çubuklar kullanılarak zeminde delikler açılıyor. Toprağın içindeki gazlar dışarı çıkartılıyor ve hava alması sağlanıyor.

• Ayda bir bilim insanları stadyuma gelerek zemin incelemelerinde bulunuyorlar.

• Drenaj etkinliği dışında, topun ne kadar sektiği, oyuncunun bastığı yerde ne kadar hasar bıraktığı, toprağın oyuncunun bileğine o şiddetin ne kadarını geri yansıttığını hesaplıyorlar.

Bunların büyük bir kısmı tahmin ve umut ediyorum ki bizde de uygulanıyordur. Gelen bilgilere göre çimi sabit ve güçlü tutmaya yarayan sentetik çim fiberlerinin kullanılmadığını biliyoruz. Bu bir tercihtir diyebiliriz. Tıpkı Galatasaray’a danışmanlık yapan uzmanın, yapay güneş ışığı sağlayan panellerin yeterli olmadığını söylemesine rağmen eldeki düşük sayıdaki panellerle idare etme (!) tercihi gibi.

Ancak iş işten geçtikten sonra yeni panellerin siparişleri verildi.

Bu: “ yönetim garp kafasıyla iş yapma iddiasında ama uygulamada şark kafası devam ediyor” demektir.

Televole programının Ali Sami Yen Stadyumu’nun kötü zeminine “Tarlaya Ektim Soğan” ile soundtrack yapmasının üzerinden yaklaşık 15 yıl geçti.

Köprünün altından akan teknolojik ve bilimsel sulara rağmen bugün gelinen durumun faturası, işte bu şark kafasına aittir.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Tümer Topal Köşe Yazıları