Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Başakşehir, Serdar Aziz'le ilgileniyor mu? Açıklama geldi

Lider Medipol Başakşehir'de Başkan Göksel Gümüşdağ, transfer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Serdar Aziz'den sonra onun da bileti kesildi

Teknik direktör Fatih Terim’in sezonun ilk yarısında istenilen performansı gösteremeyen Eren Derdiyok’u Antalya kampına götürmeme kararı aldığı öğrenildi.
"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

"Gol sorunumuzu çözer, mutlaka alalım"

Şenol Güneş, Başkan Orman ile yaptığı görüşmede eski oyuncusunun alınmasını devam şartları arasında gösterdi. Yönetim Trabzonspor ile görüşmelere hız verdi.
Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Tolgay Arslan'da sıcak gelişme

Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan takıma dönüyor. Özür dileyen Tolgay, Şenol Güneş'in onay vermesi halinde Antalya kampında yer alacak.

İtalyan futbolunun kurtuluşunu Roma ve Napoli'nin önümüzdeki yıllarda yapabileceği yükselişe bağlıyorum. Altyapılar işlemiyor, alttan oyuncu çıkmıyor, vasat denebilecek bir jenerasyon bile gelmiyor İtalya'da... Bunlar ayrı konular ama rekabet de hepsinden öte çok düşük. Juventus'un bu kadar sönük kalması ve gelişememesi her şeyden önce ligle ilgili bir rekabet eksiği bence.

Arda Turan'ı 24 yaşında gitti İspanya'ya. Wenger 19 yaşında isterken gönderilmedi. Arda, Wenger kendisini istediğinde neyse, 24 yaşında giderken de hemen hemen oydu. Yani 4 küsur sene Süper Ligde oynamasına rağmen hiç gelişmedi. Çıktığı gibi kaldı. 19 yaşındaki potansiyeliyle Wenger'in eline gitse ne olurdu sizce?

Peki, neden dört sene boyunca gelişemedi Arda? Nedeni basit, bizde Anadolu takımları kapanıp, sadece puan almak amaçlı maçlara çıkıyorlar. Senin rakibin futbol oynamaya niyetli değilse zaten senin gelişimine katkı sağlamaz. Bizde puan koparmak, doğru oynayıp gelişmekten daha kıymetli. Arda da temposuz, duvar örmüş, sırf fizikle savunan Anadolu takımlarının üzerine driplingden başka bir şey yapmadı. Ne oyun hızlandı, ne pas opsiyonları çoğaldı. 4 sene sürekli aynı oyunu oynadı. İspanya'ya gittikten sonra ne oldu peki? Tempo arttı, arkadaşları saha içinde daha hızlı yer değiştirmeye başladılar. Arda pas opsiyonlarını değerlendirmeyi öğrendi. En uçun arkasında oynayan ofansif bir ortasaha olarak en değerli şeyi 'pas'ı öğrendi. Çoğalan opsiyonlarını değerlendirmeyi öğrendi.

İşte Juventus da liginde kendisini zorlayan bir ekip olmadığı için gelişemiyor. Alman liginin ve lig tavşanı Bayern'in doğru orantılı gelişim nedeni de bu.

Biz unutuyoruz ama Avrupa futbolunun gelişiminde hem takım olarak, hem oyuncu olarak en önemli gerçek rekabet. Avrupa futbolcusu Baroni, Meireles, Emre gibi zengin rakipleri karşında rekabeti kullanıp gelişirken "bizde neden oynatmıyorsun Salih'i" deyip önce hoca eleştirilir.

(Not: Salih oynaması gerektiğini fazlasıyla düşünüyorum ama benim düşündüğümü Ersun Yanal'ın düşünemeyeceğine ihtimal dahi vermiyorum. Kendi ayaklarına sıkmak istemeyeceğini de varsayarak esas sorunu Salih'te görmeliyiz bence)

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın!Sinan Yılmaz Köşe Yazıları